Antikvariát Avion

1. Máje 59/5 Liberec

Moderní architektura. Kniha třetí

Otto Wagner

Jan Laichter | 1910


Tuto knihu jsme již prodali 2x. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Stav:
Velmi dobrý, místy ohmatané stránky
Vazba: Pevná, převazba
Počet stran: 94
Kategorie: Architektura a Stavitelství
Překladatel: Vladimír Zákrejs
Série: Umění a řemesla
Vydání: Umění a řemesla (3.)
Vydáno v: Praha
Vystaveno: pá 2. listopad 2018 9:55
Dostupnost: Prodáno

Teoretický spis Moderní architektura sepsal roku 1895 nově jmenovaný profesor Otto Wagner pro své studenty na vídeňské akademii. Vznikl z potřeby studentům i širší veřejnosti sdělit své názory.

Během krátké doby se však populární dílo dočkalo několika nových vydání, překladů do dalších jazyků a stalo se prvním architektonickým manifestem 20. století.

Otto Wagner, hlavní představitel vídeňské secese, vychází z myšlenek německého architekta Sempera o racionalismu v architektuře ("co není účelné, nemůže být krásné"). Požaduje ukončení "archeologické" praxe kopírování historických slohů a naopak vytvoření nového užitkového stylu založeného na účelnosti, vhodně zvoleném materiálu a hlavně konstrukci. Úkolem architekta není podle něj imitovat staré předlohy, nýbrž studovat potřeby moderního člověka a nabídnout pro něj "moderní, námi vytvořené formy".

Wagnerovi žáci, mezi něž patřili i Jan Kotěra, Josef Hoffmann nebo Josip Plečnik, posléze na školách celé střední Evropy šířili myšlenky svého učitele. K zásadám, formulovaným v Moderní architektuře, se hlásila i pozdější funkcionalistická avantgarda dvacátých a třicátých let 20. století a považovala Wagnera za svého předchůdce.

Součástí knížky jsou také černobílé fotografie a výkresy Wagnerových staveb.