Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Archeologie na Pražském hradě

Zdeněk Smetánka, Jan Frolík

Paseka | 1997


379 Kč

Stav:
Dobrý, lehce zkosený hřbet
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 241 s., [30] s. barev. il
Jazyky: česky
Ilustrátor: Petr Chotěbor, Hana Toušková
Vydání: Vyd. 1.
ISBN: 9788071850915
Vydáno v: Praha
Vystaveno: út 23. dubna 2024 10:13
Číslo položky: 824900

Publikace seznamuje s úlohou Hradu v počátcích českého státu, umožňuje poznat jeho vývoj od raně středověkého hradiště přes kamenný románský hrad ve výstavné gotické a renesanční sídlo našich panovníků. Sleduje popstupnou proměnu opevnění, obytné zástavby, jednotlivých kostelních staveb a také pohřebišť prostých lidí i významných osob a ukazuje i možnosti, které má archeologie při poznávání období 16. až 19. stol. Pozornost je věnována každodennímu životu a hmotné kultuře obyvatel Hradu, kde je svědectví archeologie nezastupitelné. Kniha přináší řadu dosud nepublikovaných materiálů a je první soubornou prací na toto téma od r. 1969. - Fot., nákresy, půdorysy, reprodukce dokumentů.

Komentáře ke knize
Zdeněk Smetánka

Doc. PhDr. Zdeněk Smetánka, CSc. byl jednou z předních osobností české středověké archeologie. Podílel se společně s Milanem Richterem na vytváření obecných východisek a metodologických přístupů vědecké specializace archeologie mladšího středověku spojeným s proměnou vnímání archeologických pramenů coby plnohodnotných historických pramenů. Rovněž posouval oborový výzkum v souladu s evropskými tendencemi k zájmu o středověkou každodennost. Působil nejen jako vědec - specialista a pedagog, ale především jako popularizátor “svého” oboru, který se tak dostal do širokého povědomí a ovlivnil mnoho následovníků v jejich odborném zaměření na středověkou historii či archeologii. Již svým studiem historie a dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy položil Zdeněk Smetánka pevné základy své odborné dráze rozkročením mezioborovým i historickým. Tématem jeho diplomové práce byla Architektura prvních železničních staveb v Praze, kterou obhájil v roce 1955. Soustavně působil v Archeologickém ústavu ČSAV a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Široké zaměření se projevilo i v odborných tématech, mezi ta zásadní teoretická patřilo ustavení nového oboru v českém prostředí, prakticky se zabýval nejen velmi specializované reliéfní výzdobě středověkých kachlů, ale také výzkumu zaniklých středověkých vesnic a životu ve středověku. České veřejnosti přiblížil život obyčejného českého středověkého člověka v Legendě o Ostojovi. Rozhlasově zpracovány byly i jeho další knihy věnované každodennímu - "běžnému" středověku oproti dříve běžnému zprostředkovávání chápání dějin skrze významné historické události a osobnosti. Od roku 1995 byl členem Učené společnosti ČR.

Jan Frolík

PhDr. Jan Frolík, CSc. je uznávanou kapacitou archeologie středověku, kterému se odborně věnuje po celou svou kariéru. Kromě působení na Ústavu archeologické památkové péče středních Čech vede Oddělení záchranných výzkumů Archeologického ústavu AV ČR a přednáší na univerzitách. Již od dob svých studií je ale v zájmu jeho pozornosti Pražský hrad, k jehož poznání přispěl velkou měrou. Rodák z Prahy, historik a archeolog, autor prací z oboru archeologie a nejstarších českých dějin, též o chrudimském region.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více