Načítám...

Antikvariát Avion

1. máje 59/5 Liberec

Alexander Matuška : studie s ukázkami z díla

Alexander Matuška, Ludvík Patera

Melantrich | 1985


Tuto knihu jsme již prodali. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Stav:
Dobrý, razítko z knihovny
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 400
Kategorie: Literární věda 2216x
Série: Odkazy pokrokových osobností naší minulosti , Sv. 76
Vydání: 1
Vydáno v: Praha
Náklad: 600 ks
Poznámka: obálka Miroslav Váša
Vystaveno: st 17. července 2019 16:00
Dostupnost: Prodáno

PhDr. Alexander Matuška, DrSc. (26. února 1910 Vlkanová – 1. dubna 1975 Bratislava) byl slovenský a československý literární vědec, literární kritik a bezpartijní politik, poslanec Slovenské národní rady a Sněmovny národů Federálního shromáždění na přelomu 60. a 70. let.

Kniha přináší životopis, rozbor tvorby a ukázky z tvorbyA. Matušky.

Alexander Matuška byl slovenský a československý literární vědec, literární kritik a bezpartijní politik, poslanec Slovenské národní rady a Sněmovny národů Federálního shromáždění na přelomu 60. a 70. let. Jeho otec byl hospodářským úředníkem na statku v rodné obci. Ve věku 10 let přesídlil s rodiči do Banské Bystrice. Maturoval na tamním gymnáziu Andreje Sládkoviče a v letech 1928-1935 absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde studoval klasickou filologii, filozofii, francouzštinu a „československý“ jazyk. Během studií ho ovlivnil František Xaver Šalda a jeho kritický styl. Angažoval se ve studentském spolku Detvan a založil generační skuponu R 10. Publikoval v tisku. Působil pak jako středoškolský učitel na Slovensku. V roce 1944 se zapojil do Slovenského národního povstání . Po válce přesídlil do Bratislavy. V letech 1945-1947 pracoval na pověřenectví informací, v letech 1947-1948 byl redaktorem listu Národná obroda. V období let 1948-1951 působil jako lektor francouzské literatury v nakladatelství Pravda, v letech 1951-1952 pracoval na pověřenectví školství a v letech 1955-1958 byl šéfredaktorem Slovenských pohľadov. Do své smrti působil jako vědecký pracovník Ústavu slovenské literatury při Slovenské akademii věd. Šlo zakladatele a tvůrce moderní slovenské esejistiky. V esejistických studiích společenského, estetického a literárního zaměření kladl vysoká umělecká kritéria na domácí i zahraniční tvorbu. Psal eseje např. o A. Sládkovičovi, J. Kráľovi, Jánu Bottovi či Pavlu Országu Hviezdoslavovi. V kritikách vyjadřoval porozumění jak pro moderní literární proudy tak i pro klasickou literární tvorbu . Vytvořil rovněž monografii o Karlu Čapkovi Človek proti skaze, o R. Jašíkovi a J. C. Hronském. V roce 1969 obdržel titul národní u...

Patera, Ludvík, PhDr., CSc., nar.10.09.1927 v Hudlicích, byl český literární historik, vysokoškolský pedagog a odborný publicista. Je absolvent Filozofické fakulty UK v Praze. Už po skončení studia a během aspirantury vedl semináře ze slovenské literatury a brzy nato i přednášel. Od r. 1980 zbaven přednášek a vystavován nekvalifikované kritice vedení katedry. Před r. 1989 opět přednášel. V r. 1989 jmenován docentem slovenské literatury a do r. 1993 vedoucím katedry. Od r. 1993 v důchodu. - Zabýval se slovenskou literaturou. Od konce 50. let přispíval svými články do různých českých a slovenských časopisů, např. Česká literatura, Slovenská literatura, Slovenské pohlady, Romboid, Plamen, Impuls, Literární měsíčník ad. Doprovodil doslovy řadu slovenských autorů P. Jilemnického, A. Bednára, A. Plávky, Z. Zgurišky, uspořádal výbory ze slovenské literatury, psal skripta. Spoluvydavatel souboru statí českých a slovenských autorů o česko-slovenských vztazích Kontext české a slovenské literatury a sborníku Slovakistika na Filozofické fakultě UK. Autor monografie Alexander Matuška, dvou výborů statí ze svých studií Tradice a výboje slovenské literatury z roku 1983 a Hodnoty súčasnej slovenskej literatúry. Zemřel 3. 7. 2003 v Praze.

Poštovné zdarma

již od 599 Kč!

Ekologické balení

baleno s láskou!

Tisíce knih skladem

a každý den další!

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet