Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Vojvodcovia : 111 osobností vojenských dejín Slovenska

Vladimír Segeš, Vojtech Dangl

Ottovo nakladatelství | 2012


499 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná
Počet stran: 472
Jazyky: slovensky
ISBN: 9788073609863
Vydáno v: Praha
Vystaveno: st 21. února 2024 11:33
Číslo položky: 763891

Viete, kto bol maršal Andrej Hadik a ako vznikol výraz "husársky kúsok"? Čím sa zapísal do vojenských dejín zemiansky rod Polereckých z Turca? Že najdlhšie slúžiacim vojakom v armáde bol Slovák z 18. storočia menom Ladislav Škultéty-Gabriš?
V tejto knihe nájdete príbehy vojenských osobností narodených väčšinou na území Slovenska. Napríklad Štefana Dobóa, hrdinského obrancu Jágerského hradu, či Mórica Beňovského, známeho "kráľa Madagaskaru", ale i mnohých ďalších, ktorí sú už takmer zabudnutí, no pamiatky po nich zostali v rôznych kútoch sveta.
Autori, renomovaní vojenskí historici Vojtech Dangl a Vladimír Segeš, nezabudli ani na mnohé slávne svetové osobnosti, cisárov či kráľov, ktorých noha sa tiež dotkla nášho územia. Patrili medzi nich napríklad rímsky cisár Marcus Aurelius, poľský kráľ Ján Sobieski a (možno) aj francúzsky dobyvateľ Napoleon Bonaparte. Nechýbajú domáci veľkomoravskí či uhorskí panovníci, generáli ani najslávnejší šľachtickí vzbúrenci a takisto slovenskí revolucionári meruôsmych rokov.

Komentáře ke knize
Vojtech Dangl

Vojtech Dangl byl slovenský historik, spoluzakladatel, přední představitel a popularizátor vojenských dějin na Slovensku. V rodných Šahách absolvoval základní a střední školu a po maturitě nastoupil na České vysoké učení technické v Praze, ale zakrátko přestoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde absolvoval studium v oboru historie – filosofie. Následně v letech 1962–1968 působil jako odborný pracovník v Muzeu Slovenského národního povstání v Banské Bystrici a po vojenské prezenční službě pracoval ve Slovenském ústavu památkové péče a ochrany přírody v Bratislavě . V letech 1970–2004 působil jako vědecký pracovník ve Vojenském historickém ústavu v Bratislavě, kde v letech 1990–1994 zastával funkci zástupce náčelníka a v letech 1994–1999 ředitele odboru vojensko-historických výzkumů. V letech 1999–2004 působil jako předseda vědecké rady VHÚ. Roku 2004 odešel z VHÚ a ve své vědecko-výzkumné práci pokračoval v Historickém ústavu Slovenské akademie věd. Byl členem Slovenské historické společnosti, Slovensko-maďarské historické komise a Spolku slovenských spisovatelů. Zemřel 8. července 2018 a 12. července 2018 byl zpopelněn v krematoriu v Bratislavě. Dangl se vědecko-výzkumně i organizačně podílel na etablování vojenských dějin jako historické disciplíny na Slovensku. Stál u zakládání a konstituování VHÚ, který nadále slouží jako institucionální základna výzkumu vojenských dějin. Spoluzaložil a dlouhodobě vedl vědecký časopis Vojenská história vydávaný tímto ústavem. Systematicky zkoumal vojenské dějiny Slovenska. Je autorem 14 monografií a více než 50 studií a spoluautorem 10 kolektivních monografií a 11 encyklopedických děl. V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vojtech Dangl na slovenské Wikipedii....

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Potřebujete místo v knihovně?

Prodejte své knihy přes aplikaci Booxy!

Zjistit cenu