Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Stará stodola dobře hoří, čili, Svět podle Františka

Vlastimil Brodský, Jiří Melíšek

Eminent | 2002


49 Kč 45 Kč

Stav:
Kniha lehce prohnutá, jinak dobrý stav
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 119
Jazyky: česky
ISBN: 80-7281-093-6
Vydáno v: Praha
Vystaveno: st 15. června 2022 14:05
Číslo položky: 349672

Krátké příběhy, zamyšlení a svérázné pohádky vznikly pro rozhlasový pořad Kolotoč, kde je četl Vlastimil Brodský v roli moudrého a trochu poťouchlého důchodce Františka. Jejich knižní vydání je uvedeno několika vzpomínkami autora J. Melíška na přátelství s tímto výrazným a oblíbeným hercem.

Komentáře ke knize
Vlastimil Brodský

Vlastimil Brodský, přáteli a kolegy zvaný Bróďa byl český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech . V době studia na gymnáziu se s ním rodiče přestěhovali ze Slezska do Prahy. V prosinci roku 1939 složil zkoušky do elévského sboru – soukromé herecké školy E. F. Buriana, založené při jeho slavném divadle D40. K pedagogům zde kromě Buriana patřila např. Lola Skrbková a Nina Jirsíková. Původně se tu chtěl zlepšit v tanci , ale Burian si všiml jeho talentu a doporučil mu dráhu hereckou. V sezóně 1939/1940 se začal Brodský objevovat ve sboru v Burianových hrách, prvním samostatným jevištním projevem bylo pak v D41 vystoupení v Zeyerově Staré historii, kde ztvárnil úspěšně několik osob a předmětů, např. muzikanta, nosiče, okno a zámek. Když nacisté v roce 1941 Buriana zatkli a divadlo zavřeli, chvíli ještě setrval ve zde ustanoveném a Františkem Salzerem vedeném Divadle Na Poříčí, třetí scéně Divadla na Vinohradech, později společně s ostatními spolužáky pomohl rozběhnout pololegální divadlo Větrník. Divadlo sídlilo v letech 1941–1944 v Divadélku pro 99 ve výstavní síni U Topičů na Národní třídě, v roce 1944 pak krátce v Ženském klubu v ulici Ve Smečkách. Ve Větrníku byli partnery Brodského například Zdeněk Míka, Zdeněk Řehoř, Stella Zázvorková a konzervatoristé Jaromír Pleskot a Radovan Lukavský. Souběžně s působením ve Větrníku hrál i v Pražském dětském divadle Míly Mellanové. V roce 1944 odešel z Větrníku a založil spolu s několika kolegy Pražské divadelní studio, které se však po nezdařené jedné premiéře rozpadlo. Vrátil se zpět do Větrníku a v květnu 1946 odešel s několika herci do Divadla satiry , kde působil v sezóně 1946–47 a na chvíli se pak ještě vrátil k E. F. Burianovi do divad...

Jiří Melíšek

Jiří Melíšek byl český spisovatel, humorista, scenárista a novinář. Pocházel ze Žižkova z umělecké rodiny, jeho otec Karel Melíšek byl redaktor humoristického časopisu Trn, hudebník, písňový textař, libretista a filmový scenárista. Jiří po studiích na FAMU pracoval nejdříve pod vedením Zdeňka Jirotky jako scenárista a redaktor pořadů Šťastnou cestu nebo Rozhlasový Silvest v Redakci humoru a satiry Československého rozhlasu v Praze, v níž se později stal šéfredaktorem. Odtud byl roku 1969 z politických důvodů propuštěn. Dále byl dramaturgem a scenáristou v Československé televizi, napsal scénky a skeče pro Jardu Štercla, Stellu Zázvorkovou nebo prvního Hlustvisiháka pro Lubomíra Lipského a Miloslava Homolu.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více