Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Rukopisy královédvorský a zelenohorský 2 svazky : 1. a 2. kniha] - Dnešní stav poznání : [Sborník studií

Zdeněk Fiala, Jaroslav Kašpar, Josef Kočí, Miroslav Komárek, Miroslav Laiske, Jaroslav Mezník, Vladimír Procházka, Marie Řepková

Academia | 1969


299 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Volné listy v deskách + ochranný kartonový obal
Počet stran: 2 svazky
Jazyky: česky
Editor: Mojmír Otruba
Edice: Sborník Národního muzea. Řada C (Literární historie) 1x, Sborníky Národního muzea v Praze. Řada C, Literární historie 1x
Vydáno v: Praha
Vystaveno: po 25. dubna 2022 12:19
Číslo položky: 320815

Sborník chce být informátorem o tom, kam v humanitních vědách dospělo poznání o RKZ, přičemž nechce být polemickou prací o problému pravosti, tj. vychází z vědního nezájmu o problém pravosti vzhledem k tomu, že "dnešní znalost středověku musí jednoznačně zamítnout již samu možnost, že by se pro RKZ v té podobě, jak byly objeveny, našlo umístění někde v 9. a v 13. nebo 14. století". Sborník, na který mají navázat výsledky chemického a fyzikálního zkoumání stáří a původu RKZ, prováděného Kriminalistickým ústavem v Praze, zahrnuje tyto příspěvky: J. Kočí: Spory o Rukopisy v české společnosti; Z. Fiala: O Rukopisech po stránce paleografické; M. Otruba, M.Řepková: Literárněvědná kritika RKZ; J. Mezník: Rukopisy z hlediska historie; V. Procházka: Rukopisy a právní historie; M. Komárek: Jazykovědná problematika RKZ; J. Kašpar: Rukopisy královédvorský a zelenohorský - paleografickýpřepis; M. Laiske: Bibliografie RKZ.

Komentáře ke knize
Zdeněk Fiala

Zdeněk Fiala byl český historik, profesor Univerzity Karlovy. Studoval na filosofické fakultě Univerzity Karlovy v letech 1945–1949, na Státní archivní škole v letech 1946–1948. V letech 1945–1951 pracoval v archivu Ministerstva vnitra. Od roku 1951 působil na FF UK, v roce 1963 byl jmenován profesorem pomocných věd historických a o rok později byl pověřen vedením nově vzniklé katedry pomocných věd a archivního studia . Od roku 1973 byl členem korespondentem ČSAV. Zabýval se především diplomatikou, českými středověkými dějinami a dějinami historiografie. Se svojí nemalou autoritou vstupoval i do dlouhodobějších sporů české historie, jako byl spor o rukopisy a spor o pravost Kristiánovy legendy. Část jeho práce vydala posmrtně jeho žena Gabriela Čechová.

Josef Kočí

Josef Kočí byl český historik. V roce 1939 navštěvoval II. ročník Raisova ústavu učitelského v Jičíně. V letech 1949 až 1953 působil na katedře historie Vysoké školy politických a hospodářských věd v Praze. Mezi lety 1953 až 1970 působil v Historickém ústavu Československé akademie věd. V roce 1965 získal vědeckou hodnost doktor historických věd. Od roku 1971 byl pracovníkem Ústavu československých a světových dějin ČSAV, kde byl poté dlouholetým vedoucím oddělení starších českých dějin a po určitou dobu i zástupcem ředitele. V letech 1971 až 1977 byl zaměstnán v Československo-sovětském institutu ČSAV. Publikoval práce v oboru českých dějin a dějin SSSR. Zabýval se zvláště obdobím 17. a 18. století. V letech 1977 až 1984 zastával funkci vedoucího odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Gustáva Husáka. V roce 1979 byl jmenován profesorem. V roce 1984 se stal členem korespondentem ČSAV. Působil jako vysokoškolský pedagog na různých vysokých školách v Československu i v zahraničí. Stal se jedním z hlavních představitelů československé marxistické historiografie druhé poloviny 20. století.

Marie Řepková

Narozena 9.8.1923 v Praze, zemřela 7.4.1990 v Praze. PhDr., pracovnice Ústavu české literatury, publikace z oboru.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet