Antikvariát Avion

1. Máje 59/5 Liberec

Rozprava o metodě, jak správně vésti svůj rozum a hledati pravdu ve vědách

René Descartes

Jan Laichter | 1933


200

Stav:
Dobrý
Vazba: Brožovaná s obálkou
Počet stran: 103
Kategorie: Filozofie
Překladatel: Viera Szathmáryová-Vlčková
Série: Laichterova filosofická knihovna ; sv. 7
Vydání: Laichterova filosofická knihovna (7.)
Vydáno v: V Praze
Dostupnost: Prodáno

Rozprava o metodě, vrcholné dílo Reného Descarta, byla vydána roku 1637 v Leidenu. Roku 1656 byla v Amsterdamu přeložena z francouzštiny do latiny. Plný titul knihy zní Rozprava o metodě, jak správně vést svůj rozum a hledat pravdu ve vědách (francouzsky Discours de la méthode pour bien conduire sa raison, et chercher la verité dans les sciences). Její první vydání bylo anonymní, protože Descartes měl obavy ze záporných reakcí na své revoluční názory, které v knize popsal; v době procesů s Galileem Galileim a dalších byly takové obavy namístě.

Původně byla kniha vydán společně s dalšími spisy pod titulem Plán všeobecné vědy schopné povznést naši povahu na nejvyšší stupeň dokonalosti, potom Dioptrika, Meteory a Geometrie, Descartes se zde vyznává ze svých poznatků a své poutě za nimi. Ve spisech následujících po samotné Rozpravě pak čtenářům ukazuje, jak metodu využít v praxi. Spisek o geometrii je prvním výkladem o kartézské soustavě souřadnic.

Rozprava vyvolala poměrně rozmanité reakce, výměny názorů a diskuze se o ní vedly po celé Evropě. Jejím důsledkem bylo např. zakázání Descartových přednášek v Holandsku či vyvolání soudního procesu proti němu.