Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Dušnost : problém mnoha oborů

Vladimír Vondra

Mladá fronta | 2015

Kategorie:

199 Kč 139 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem na prodejně
Vazba: Pevná
Počet stran: 238 stran
Jazyky: česky
Edice: Aeskulap 16x
Vydání: Aeskulap
ISBN: 978-80-204-3659-7
Vydáno v: Praha
Vystaveno: st 26. ledna 2022 15:49
Číslo položky: 273896

Monografie poskytuje komplexní mezioborový pohled na dušnost u akutních, chronických a exacerbovaných stadií různých onemocnění.
V úvodních kapitolách se autoři zabývají fyziologickými a patofyziologickými mechanismy dušnosti, jejími příčinami a hodnocením včetně anamnestických rozborů a diferenciálně diagnostických algoritmů. Dušnost u dětí má řadu odlišných i společných rysů s dušností dospělých a souhrnně je zpracována v samostatné kapitole. Speciální kapitoly se týkají problematiky akutní dušnosti, dušnosti u chorob oběhového ústrojí a u nemocí dýchacích cest, při obezitě a na metabolické jednotce, u endokrinních onemocnění a dušnosti z pohledu hematologického konziliáře. Vnímání pocitu dušnosti a jeho závažný dopad na psychiku nemocných výstižně dokumentuje psychiatr. Poslední část publikace řeší obecný vliv fyzioterapie na dušnost a její specifický účinek u jednotlivých skupin nemocí.

Komentáře ke knize
Vladimír Vondra

Prof. MUDr. Vladimír Vondráček, DrSc. byl přední český psychiatr, psycholog, farmakolog a endokrinolog. Je autorem asi 225 studií a knih, z nichž zřejmě nejznámější je jeho práce Fantastické a magické z hlediska psychiatrie, za pozornost stojí také jeho třídílné Paměti. Kromě toho byl významným popularizátorem psychiatrie a souvisejících věd a zasloužil se o integrování duševně chorých do běžného života. Narodil se 23. 2. 1895 v rodině pražského obchodníka s lahůdkami na Novém Městě pražském. Po studiu na akademickém gymnáziu vystudoval medicínu v Praze a promoval v roce 1919. Vystřídal interní kliniku profesora Ladislava Syllaby, Ústav pro choromyslné profesora Antonína Heverocha, farmakologický ústav profesora Emanuela Formánka, lázně Lubochňa a Tatranská Lomnica, pak znovu farmakologii u Formánka a Velicha, kde byl habilitován v r. 1933 a jmenován profesorem v r. 1938. Docentem psychologie se stal v r. 1939. Potom opět následovala interna u profesora Bohumila Prusíka, a nakonec psychiatrie profesora Zdeňka Myslivečka. Profesorem psychiatrie se stal v r. 1946 a přednostou kliniky po Myslivečkovi r. 1957. Zde působil až do své smrti. Byl nekompromisním bojovníkem za jednotu psychiatrie a neurologie, a to i proti svému příteli Hennerovi, i když nakonec neuspěl. Jeho jméno se stalo symbolem české psychiatrie. Jako se dříve říkávalo \"ten patří k Heverochovi\" nebo později \"k Myslivečkovi\", tak se později říkalo \"patří k Vondráčkovi\". Prof. Vondráček je pokládán za zakladatele několika oborů u nás - lékařské psychologie, psychofarmakologie, dietetiky a psychiatrické sexuologie. I přes svou určitou odtažitost v běžném životě dovedl být nečekaně empatický v závažných okamžicích. Byl laskavým a moudrým přednostou kliniky. Důležitou událostí pro kliniku bylo zřízení výzkumné laboratoře. Počátkem roku 1958 byla laboratoř aspoň de facto vytvořena, obsazena výzkumnými pracovníky a potřebnými aparáty. V době největšího r...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat