Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Básně

Josef Hora

Československý spisovatel | 1975

Kategorie:
Štítky:

149 Kč

Stav:
Velmi dobrý, lehce špinavá obálka
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 275
Jazyky: česky
Editor: Břetislav Štorek
Edice: 7. svazek ed. Slunovrat. Básnická řada 17x
Vydání: Vyd. 1.
Vydáno v: Praha
Vystaveno: pá 27. října 2023 9:36
Číslo položky: 673821

Výbor z poezie Josefa Hory, jehož jednotlivé oddíly představují čtyři charakteristické etapy básníkovy tvorby. Výbor respektuje uspořádání, které načrtl sám básník. Čtyři oddíly představují čtyři charakteristické, po sobě jdoucí etapy autorovy básnické tvorby. První obsahuje básně mladosti, básně s prožitkem války a básně smyslového okouzlení hmotným světem - přírodou, láskou a lidskou prací. Druhý reprezentuje období kolektivní či proletářské lyriky. V třetím je zastoupena "spiritualistická" lyrika z konce dvacátých a první poloviny třicátých let. Do čtvrtého je zahrnuta poezie z konce třicátých let, básně o vztahu k domovu, zemi, k živé tradici kulturního dědictví a k osudu národa.

Výbor uspořádal, edičně připravil, medailón o autorovi i ediční poznámku napsal a chronologii života a díla sestavil Břetislav Štorek.
Vydání první.

Komentáře ke knize
Josef Hora

Josef Hora byl český básník, překladatel, novinář a literární kritik. In memoriam byl jako první jmenován národním umělcem. Narodil se v Dobříni u Roudnice nad Labem, ale v roce 1893 se rodina přestěhovala do Prahy. Po dalších třech letech se však rodiče rozešli a mladý Josef se společně s matkou odstěhoval k tetě do Roudnice, kde vystudoval gymnázium. Během tohoto období také v časopise Vesna poprvé publikoval své verše. Po maturitě odešel do Prahy na práva, kam však trvale přesídlil až v roce 1919. Vstoupil do redakce Práva lidu, v roce 1921 přešel k Rudému právu, kde vedl kulturní rubriku. Od roku 1926 byl zároveň jeho odpovědným redaktorem. Po rozchodu s komunistickou stranou přešel do kulturní rubriky Českého slova. Působil též v časopisech Moderní revue, Zvon a později vydával vlastní časopis Plán. Podílel se na Literárních novinách. Po rozchodu s komunisty postupně přešel od stranického novinaření k publicistice, založil sbírku drobnějších monografií Postavy a dílo, do které přispěl svazečkem o K. Tomanovi . Pro jeho dílo mělo velký význam cestování – navštívil Itálii, SSSR, Německo, Francii, Estonsko, Maďarsko a Jugoslávii. Válku prožil těžce nemocný. Zemřel krátce po osvobození, pohřben byl na vyšehradském Slavíně. Znaky jeho proletářské poezie jsou poměrně podobné Wolkerovým, ale Hora nepsal balady, nýbrž lyriku. Samozřejmě, že od Pracujícího dne se jeho proletářská poezie vyvíjela, ale ani ne tak svým smyslem, vývoj byl spíše literární. Souběžně s proletářskou poezií vyšly romány, které nedosahují úrovně autorových básní: V dalších sbírkách již Hora opouštěl proletářskou poezii. Hora byl vynikající překladatel z ruštiny, přeložil Puškinova Evžena Oněgina, dále překládal Lermontova, Jesenina a Pasternaka, pořídil také výbor ze slovinské poezie: Hvězdy nad Triglavem. Josef Hora byl 22. června 1945, den po své smrti, jmenován prvním národním umělcem. Je také nositel...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Nevíte co číst?

Pošleme vám knihu z vašeho oblíbeného žánru jen za 29 Kč.

Zjistit více