Načítám...

Antikvariát Avion

1. máje 59/5 Liberec

facebook instagram

Apollinaire : život umělecké Paříže

Julia Hartwig

Garamond | 2017

Zobrazit vše

Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Stav:
Velmi dobrý, natrhnutá obálka
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 399 stran
Jazyky: česky
Překladatel: Vendulka Zapletalová
Vydání: Vydání druhé
ISBN: 978-80-7407-346-5
Vydáno v: Praha
Vystaveno: čt 30. března 2023 15:33
Dostupnost: Vyprodáno
Číslo položky: 528553

Život umělecké Paříže

Tato kniha o uměleckém životě bohémské Paříže počátku minulého století nedává nahlédnout pouze do života Guillauma Apollinaira – básníka s naprosto novou imaginací a převratnou poetickou vizí – ale propojuje jeho příběh s osudy řady literátů, malířů a dalších umělců, kteří tvořili okruh jeho nejbližších známých.
Před očima se zde čtenáři rozvíjejí životní osudy tak notoricky známých osobností jako Pablo Picasso, Georges Braque, Alfred Jarry či Henri Rousseau. Ústřední postavou je zde přesto proslulý básník, jehož dílo se promítlo do tvorby několika generací autorů a i k nám pronikly jeho překlady velmi rychle – známá báseň Pásmo hned krátce po první světové válce, tedy záhy po svém vzniku. Není bez zajímavosti, že Apollinaire počátkem minulého století navštívil Prahu, což v jeho díle zanechalo stopy nejen v samotném Pásmu, ale například i v povídce Pražský chodec. Příběh tohoto francouzského básníka s polskými kořeny – občanským jménem byl Kostrowicki – zde autorka rozhodně nepředkládá jako sérii suchých faktů, ale čtivě nám zprostředkovává pohled do životem tepající metropole uměleckého světa.

Julia Hartwig

Julia Hartwigová byla polská překladatelka a spisovatelka. Narodila se jako jedno z pěti dětí polskému otci, fotografu Ludwiku Hartwigowi a matce ruského původu Marii Birjukowové, jež se spolu seznámili v Moskvě. Její starší bratr, Walenty Hartwig, byl významným polským endokrinologem. Julia studovala romanistiku a polonistiku. V letech 1947–1950 pobývala díky stipendiu ve Francii, kde studovala francouzskou literaturu. V roce 2015 jí byl na univerzitě Adama Mickiewicze udělen titul doktor honoris causa. Julia Hartigová zemřela v pátek 14. července 2017 ve věku nedožitých 96 let v americké Pensylvánii, o její smrti informovala veřejnost Paula Sawicka.

Poštovné zdarma

již od 599 Kč!

Ekologické balení

baleno s láskou!

Tisíce knih skladem

a každý den další!

Lidé také hledají

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet