Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Washingtonovo náměstí

Radoslav Nenadál, Henry James

Odeon | 1987


45 Kč

Stav:
Velmi dobrý, lehce opotřebená obálka
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 207
Jazyky: česky
Ilustrátor: Pavla Soukupová, P Soukup
Překladatel: Aloys Skoumal, A Skoumal
Vydání: Vydání první
Vydáno v: Praha
Vystaveno: st 27. prosince 2023 12:43
Číslo položky: 719568

Jamesův kratší román z roku 1881, jímž vrcholí první období jeho rozsáhlé tvorby, je pronikavou sondou do lidské psychiky a jemnou studií lidských vztahů. Nehezká, nepříliš chytrá dívka Catherine Sloperová, která žije se svým otcem, významným newyorským lékařem, v domě na Washingtonově náměstí, se zamiluje do švarného, bystrého mladého muže Morrise Townsenda. Otec jejich vztahu nepřeje, neboť se právem domnívá, že dceřin nápadník usiluje pouze o její dědictví. Pohrozí Catherine, že ji vydědí, vezme-li si Townsenda. Když se to její ctitel dozví, zmizí ze scény. Catherine se po čase otevírají oči a Townsendovy zištné motivy ji hluboce raní. Dokáže se však ze zajetí zaslepeného citu vymanit a objektivně nazřít pravdu o sobě, o Townsendovi i o svém ryze racionálním otci. Marný je pak opožděný pokus Townsenda znovu po letech Catherine získat, její těžce vykoupená životní rovnováha a osobní integrita je neotřesitelná.
Jamesův příběh o ztracených iluzích je průzračným portrétem dívčí duše a v plné míře potvrzuje, že James patří k zakladatelům moderního psychologického románu.

Komentáře ke knize
Radoslav Nenadál

Radoslav Nenadál byl český spisovatel a překladatel anglojazyčné literatury, amerikanista a anglista, vysokoškolský pedagog. Narodil se 30. října 1929 v Šumperku, avšak už v dětství se s rodinou přestěhoval do Prahy. Tam posléze vystudoval angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po studiích začal pracovat jako vysokoškolský pedagog. Překládal do češtiny například díla Ernesta Hemingwaye, Trumana Capoteho či Johna Irvinga a dalších. Mezi jeho překlady patří i román Sophiina volba amerického prozaika Williama Styrona. V roce 1981 Nenadál získal Cenu překladatelské sekce za překlad knihy Jamese Thurbera Filozof a ústřice a rovněž Cenu nakladatelství Odeon za práci v oblasti americké literatury. V roce 2017 byl uveden do Síně slávy v rámci Cen Josefa Jungmanna, udělovaných Obcí překladatelů. Od 80. let 20. století také psal vlastní uměleckou prózu. Mezi jeho povídkové sbírky a romány patří Rakvářova dcera a jiné prózy , Přijď zpět , Dušinky , Gaudeamus či My tě zazdíme, Aido, dále Škorpión, Zahrada či Sešitky chrámové pěvkyně . V jeho dílech se objevovalo vysokoškolské prostředí, Praha nebo také tabuizované téma homosexuality. Publikoval také vědecké práce z oblasti literární kritiky a historie, učebnice, skripta a další texty.

Henry James

Henry James byl americký spisovatel a kritik. Od roku 1876 žil trvale v Londýně. Narodil se v rodině myslitele a teologa Henryho Jamese staršího , kterému bohaté dědictví umožnilo žít podle vlastních představ. Měl tři bratry, z nichž starší bratr William se stal významným psychologem, a sestru Alici , jejíž deníky, vydané dlouho po její smrti , způsobily ve své době značný rozruch, protože v nich ostře komentovala britský styl života i jmenovitě konkrétní osoby. V létě roku 1855 odcestovala celá rodina do Evropy. Dětem se dostávalo vzdělání od domácích učitelů a Henry krátkodobě navštěvoval školy v různých místech Evropy . Vedle toho intenzivně četl francouzskou, anglickou a ruskou literaturu V roce 1862 se přihlásil ke studiu práv na Harvardově univerzitě, ale nedokončil ho. Vrátil se do Evropy. V Londýně se setkal s řadou osobností . Cestoval po Francii a Itálii a v roce 1875 se usadil v Paříži. Zde se spřátelil s Ivanem Sergejevičem Turgeněvem. Ten jej uvedl do společnosti pařížských spisovatelů, jako byli: Gustave Flaubert, Émile Zola, Alphonse Daudet, Guy de Maupassant nebo Edmond de Goncourt. Následujícího roku odjel do Londýna, kde se nakonec usadil. Jako projev loayality ke své druhé vlasti a rovněž jako protest proti otálení Spojených států se vstupem do první světové války se v červenci 1915 přihlásil k britskému občanství. V prosinci 1915 jej postihl záchvat mrtvice, na jehož následky v únoru 1916 v Londýně zemřel. Jeho tělo bylo zpopelněno a popel uložen na hřbitově v Cambridge, Massachusetts. První povídku Tragédie omylu otiskl roku 1864 anonymně v únorovém čísle magazínu The Continental Monthly . Od roku 1865 přispíval pravi...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Nevíte co číst?

Pošleme vám knihu z vašeho oblíbeného žánru jen za 29 Kč.

Zjistit více