Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Tváří v tvář : věda a její intelektuální protivníci

Steven Weinberg

Aurora | 2004


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 278
Jazyky: česky
Překladatel: Jiří Adam
Vydání: Vyd. 1
ISBN: 80-7299-073-X (váz.)
Vydáno v: Praha
Poznámka: obálka Libor Batrla
Vystaveno: pá 11. února 2022 14:14
Číslo položky: 280727

Věda a její intelektuální protivníci

Pochopení všech přírodních jevů se v podstatě redukuje na odhalení fundamentálních fyzikálních zákonů – na porozumění elementární struktuře hmoty, prostoru a času na nejhlubší mikroskopické úrovni. Ačkoliv ani tyto zákony, ani elementární struktury dnes s jistotou neznáme, máme tento základní cíl fundamentální vědy na dosah.

Tento pohled na svět je základním motivem sbírky esejů obsažených v této knize. Nejsou to eseje ledajaké: například Vesmír podle plánu byl vybrán hned do dvou sbírek nejlepších amerických esejů roku 2000: The Best Americal Essays, 2000 a The Best American Science Writing, 2000.

Tato kniha se zaměřuje na filozofické a společenské souvislosti moderní vědy. Autorův důsledně sekulární přístup se opírá o hluboce racionální pohled na svět, který se řídí objektivními přírodními zákony, v nichž není pro lidské bytosti rezervován žádný zvláštní status. V jednotlivých kapitolách jsou poutavým, fundovaným a přesvědčivým způsobem předkládány Weinbergovy postoje k tématům, k nimž považoval za intelektuálně poctivé se veřejně vyjádřit – od otázky, co bylo před Velkým třeskem, přes názory na současný stav a budoucnost fyziky elementárních částic, až po svůj vztah k možné existenci „velkého návrháře“ Vesmíru. Trpělivě vysvětluje, že módní postmoderní útoky na vědu odráží především vlastní předsudky kritiků a jejich neporozumění vědecké literatuře či její chybnou interpretaci. Vysvětluje, že odvěká touha porozumět a popsat přírodu, je nedílnou součástí osvobozování lidského ducha a podstatnou oporou moderního liberálního uspořádání lidské společnosti.

Vydání první

Komentáře ke knize
Steven Weinberg

Steven Weinberg je americký fyzik. V roce 1979 získal Nobelovu cenu za fyziku za svou práci o sjednocení slabé a elektromagnetické interakce. Weinberg absolvoval střední školu v roce 1950 , bakalářský titul získal na Cornellově univerzitě v roce 1954, titul Ph.D. na Princetonské univerzitě v roce 1957. V současnosti je profesorem fyziky a astronomie na Texaské univerzitě v Austinu. Vedle svého vědeckého výzkumu byl Steven Weinberg prominentním veřejným mluvčím vědy, svědčil před Kongresem pro podporu gigantického supravodivého urychlovače , napsal mnoho článků pro New York Review of Books a měl různé přednášky o hlubším významu vědy. Jeho knihy o vědě psané pro veřejnost kombinují typickou vědeckou popularizaci s prvky historie a filozofie vědy. Weinberg je také známý pro svou podporu Izraele. Je ateista. Jeden z jeho známých citátů: S vírou nebo bez ní, dobří lidé mohou jednat dobře a špatní lidé mohou činit zlo; ale mají-li dobří lidé činit zlo – k tomu je zapotřebí víry.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat