Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Tajemství : komická opera o třech dějstvích

Bedřich Smetana

Umělecká beseda | 1914


499 Kč

Stav:
Dobrý, oděrky na hřbetu
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná, převazba, kožený hřbet
Počet stran: 1 klavírní výtah (182 )
Jazyky: česky
Editor: František Picka
Vydání: 6. vyd. lidové /
Vydáno v: Praha
Vystaveno: út 6. února 2024 22:50
Číslo položky: 749880

Komická opera o 3 dějstvích

Děj opery:

Rodiny konšelů Kaliny a Maliny se před lety znepřátelily. Kalina se ucházel o Rózu, Malinovu sestru, ale jako příliš chudý byl odmítnut. V době, kdy začíná děj opery, je už Kalina vdovcem a žije se synem Vítem a s příbuzným, vysloužilcem Bonifácem. Naoko dělá, že je mu Róza lhostejná, ale stále na ni myslí. Chce všem dokázat, že už není žebrákem, ale boháčem, i když má ve skutečnosti dluhy. Róza zůstala svobodná a stará se o svou neteř Blaženku, Malinovu dceru.

1. dějství:
Róza nese mlatcům svačinu a přichází jí pomoci Bonifác, který se jí dvoří. Mistr zednický právě dostavěl Kalinovi nový dům a za účasti celého městečka mu ho slavnostně předává. Kalina zedníky odměňuje a zve sousedy na přípitek. Malina tak výsměšně rovněž učiní a stoupenci obou konšelů se staví proti sobě. Rozvaděnou společnost se snaží písničkou smířit zpěvák Skřivánek - nepřátelství obou konšelů škodí obci. Malina prozradí, že Kalina má na novém domě dluh, a tuto pohanu Kalina neunese. Róza mu pak ještě vyčte, že její duchovní rádce fráter Barnabáš mu kdysi sdělil tajemství, jak by mohl Rózu získat, ale Kalina pro to nic neučinil. Kalina se však vysměje této ženské smyšlence. Hádka pak pokračuje a vyvrcholí rvačkou. Své rozvaděné otce uklidní až jejich děti Vít a Blaženka. Ti jsou milenci, ale to se jejich rodiče nesmějí dozvědět. Bonifác objevil při rvačce v okenním rámu zbořeného starého Kalinova domu starý list a jeho obsah je ohromující: Pod bezdězským klášterem je pro Kalinu ukryt poklad. Bonifác toto tajemství i přes slib mlčenlivosti prozradí a za chvíli ví o pokladu téměř celé městečko. Vít s Blaženkou si slibují, že se tajně sejdou na Bezdězu, kam jde Blaženka s procesím.

2. dějství:
Kalina jde také na Bezděz, ale pro poklad. Věří, že pak Rózu konečně dobude. Tajnou schůzku Víta s Blaženkou odhalí Bonifác a přivede na místo jejich rodiče a ostatní. Kalina i Malina jsou zděšeni a postaví se proti tomuto svazku. Vít veřejně přiznává, že se s Blaženkou milují, a chce s ní odejít i za cenu, že se ho otec zřekne a vydědí ho. To dojme Rózu tak, že se přidá na stranu milenců. Vzpomíná, jak sama byla kdysi zklamaná, když se jí Kalina vzdal hned, jakmile ho její rodiče odbyli kvůli chudobě. Ve tmě přichází Bonifác a znovu Róze vyznává lásku. Jejich rozhovor přeruší Kalina, který začne kopat a po chvíli mizí v jámě. Róza se ho snaží zadržet, ale marně.

3. dějství:
Všichni se sešli u Malinů ve světnici k otrhávání chmele. Róza prosí Malinu za mladé milence, Vít chce odejít do světa, ale Malina je neoblomný - Blaženku dá Vítu jen v případě, že sám Kalina přijde za něj prosit. Během Skřivánkovy písničky se z pece ozvou rány. Všichni kromě Rózy utečou. Z dvířek pece vyleze Kalina a on i Róza pochopí: Tak to myslel fráter Barnabáš - onen poklad je jejich ztracená láska. Oba se konečně smiřují a i Malina dává souhlas ke sňatku Blaženky s Vítem.

Komentáře ke knize
Bedřich Smetana

Bedřich Smetana byl významný český hudební skladatel období romantismu. Pocházel z poměrně zámožné, do určité míry poněmčené sládkovské rodiny. Od raného mládí se věnoval hudbě, zejména hře na klavír a kompozici. Po studiu u Josefa Proksche působil od roku 1847 v Praze jako koncertní klavírista a hudební pedagog. V letech 1856–1861 pobýval jako dirigent a učitel hudby ve švédském Göteborgu. Po návratu do Prahy se mnohostranně zapojil do českého společenského a kulturního života, a to i jako hudební kritik, jako první kapelník Prozatímního divadla v letech 1866–1874, avšak zejména jako operní skladatel. V padesáti letech věku zcela ohluchl, ale i po ztrátě sluchu dokázal složit řadu vrcholných děl. Po svém rozhodném příklonu k češství usiloval Smetana celým svým dílem v duchu pozdního českého národního obrození o vytvoření svébytného českého hudebního stylu na základě domácích i soudobých světových podnětů. Hlavním hudebním vzorem mu byl skladatel a klavírista Franz Liszt. Svými osmi dokončenými operami různých žánrů položil základ českého repertoáru; největší popularity, a to i v Německu a jinde ve světě, dosáhla komická opera z venkovského prostředí Prodaná nevěsta, která je považována za prototyp české národní opery. Z dalších skladeb jsou nejznámější cyklus symfonických básní Má vlast a smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“, jež jsou zásadními příspěvky do vývoje těchto žánrů. Vedle toho napsal Smetana také četné klavírní skladby a vokální díla pro pěvecké sbory. Ačkoli jeho působení i tvorba vyvolávaly bouřlivé polemiky, stal se Bedřich Smetana ještě za svého života předním reprezentantem české hudby a národní kultury vůbec. Je tradičně označován za zakladatele moderní české národní hudby a výrazně ovlivnil následující generace českých skladatelů. Jeho dílo i osobnost jsou v českém prostředí předmětem soustavné pozornosti odborníků i interpretů, těší se značné oblibě u posluchačů a pronikly i do v...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat