Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Šumná města 2 : (druhá kniha) - Špindlerův Mlýn, Těšín, Karvinsko, Radhošť, Frýdek-Místek, Teplice, Ústí nad Labem, Hranice, Most a Litvínov, Mladá Boleslav, České Budějovice, Karlovy Vary, Český ráj, Kladno, Louny, Pelhřimov a Humpolec, Šumperk, Poděbrady, Děčín

David Vávra, Radovan Lipus

Petrov | 2003


199 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Část souboru: Šumná města - David Vávra, Radovan Lipus (2002, Petrov)
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 629
Jazyky: česky
Vydání: Vydání první
ISBN: 9788072271771
Vydáno v: Brno
Vystaveno: pá 8. března 2024 9:48
Číslo položky: 781723

Myšlenka natočit televizní cyklus o zapomenutých a skrytých stavbách architektury 20. století našich měst se zrodila v hlavě ostravského divadelního režiséra Radovana Lipuse někdy na konci milénia. Společně s Davidem Vávrou, protagonistou žasnoucího architekta, pak připravili natáčecí plán v padesáti dvou lokalitách České republiky.
Šumná města vznikají postupně v tištěné podobě především díky poptávce diváků, kteří touží získat osobitý a informačně bohatý text o moderní architektuře našich měst v „trvalejší“ a co nejdostupnější podobě.
První kniha vyšla v roce 2002 a obsáhla Ostravu, Opavu, Olomouc, Krnov, Nový Jičín, Prostějov, Hradec Králové, Divokou Orlici, Náchod, Zlín, Pardubice, Kolín, Jablonec nad Nisou, Liberec a Nymburk.
Druhá kniha, která mapuje dalších devatenáct lokalit, zachovává koncepci knihy první — kromě textů scénářů zde najdete fotografie zhotovené střihem z digitálního televizního záznamu, odborné doslovy, medailony architektů, kteří v těchto lokalitách působili, mapy se zakreslenými objekty a výběrový jmenný rejstřík.
Knižní verze je tedy průvodcem, kterého si může toulání chtivý zájemce přibalit do svého cestovního tlumoku a neohroženě vyrazit na vlastní šumné výpravy…

Místa v knize zastoupená:
Špindlerův Mlýn, Těšín, Karvinsko, Radhošť, Frýdek-Místek, Teplice, Ústí nad Labem, Hranice, Most a Litvínov, Mladá Boleslav, České Budějovice, Karlovy Vary, Český ráj, Kladno, Louny, Pelhřimov a Humpolec, Šumperk, Poděbrady a Děčín.

Komentáře ke knize
David Vávra

David Vávra je český architekt, herec a spisovatel. Společně s Milanem Šteindlerem v 70. letech 20. století v Praze spoluzakládal divadlo Sklep. Pochází z Prahy-Braníku, kde vyrůstal a kde dodnes bydlí. K tomuto místu se vztahuje celý jeho život. Absolvoval stavební fakultu ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze. Jako architekt působil především v Praze a okolí. Je znám též jako spoluautor a zasvěcený průvodce úspěšného televizního seriálu Šumná města. Působí též jako příležitostný básník, obzvláště při slavnostních příležitostech. Měl blízko k monarchismu a v roce 1999 byl jedním ze signatářů monarchistického prohlášení Na prahu nového milénia spisovatele Petra Placáka. V roce 2013 podpořil též založení LES , kterou zakládal Martin Bursík. Naopak v rozhovoru z roku 2020 se proti označení za monarchistu ohradil a řekl, že je „typický sociální demokrat první republiky.“ Jako architekt se věnuje především obnovám budov, v menší míře i navrhování nových budov, a to budov pro bydlení. Vítězný návrh nové budovy Národní knihovny od Jana Kaplického označil za vizionářskou stavbu s velkým potenciálem pro význam české architektury. Podle Davida Vávry je kvalitní architektura hodna být v kontextu se starší architekturou. Moderní může koexistovat se starým. V jeho dílech je v pozadí cítit inspiraci z období moderních proudů architektury ze začátku dvacátého století. Nenásilně a harmonicky působí například prvky kubistické prvky osvětlení ve vstupním foyer Švandovo divadla a interiér baru kulturního domu Dobeška navržen v decentním retro-stylu. Založil vlastní alternativní divadlo Sklep. Jako herec účinkoval v desítkách filmů. V televizi ho proslavila role Egona v rámci jazykových kurzů Alles Gute satirického pořadu Česká soda. Oblibu si získal také jako průvodce v populárně-naučném televizním seriálu Šumná města o moderní české a moravské architektuře. Netradičním, spíše poetickým než odborným pří...

Radovan Lipus

Mgr. Radovan Lipus, Ph.D. je významný český divadelní, televizní a rozhlasový režisér. Narodil se v Těšínském knížectví. V roce 1984 maturoval na nejvýchodnějším českém gymnáziu na světě — v Třinci. Následujících pět let byl prázdninovým průvodcem na hradě Roštejně a zámku Humprecht. V letech 1984-1986 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a v letech 1986–1991 na DAMU . První angažmá získal v Činoherním klubu Praha v roce 1991. Od roku 1992 je režisérem činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Od roku 1994 až do současnosti je na repertoáru Komorní scény Aréna nepřetržitě „scénická škytavka“ Průběžná otrava krve, kterou zosnoval s básníkem Petrem Hruškou. Aktivní kavárenský povaleč. Pasivní modřínový obaleč. Autor projektu Šumná města, scenárista a režisér. Externí pedagog Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Namátkové verše, obmyslnou prózu a soustavně nesoustavné fejetony publikoval v Kavárně AFFA, Modrém květu, Literárních novinách, Tvaru, Scriptu... Je otcem sedmileté Anežky a tříletých dvojčat Štěpána a Barbory. Žena Rajka to zatím všechno trpělivě snáší. Bibliografie 1983 Vysoká oblačnost, vlastní náklad 2002 Šumná města, Petrov 2003 Šumná města , Petrov Zastoupení v antologiích V srdci černého pavouka, Votobia, 2000

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Nevíte co číst?

Pošleme vám knihu z vašeho oblíbeného žánru jen za 29 Kč.

Zjistit více