Antikvariát Avion

1. Máje 59/5 Liberec

Staré obrázky Boleslavské | Václav Fr. Rudolf 1905


680

Název: Staré obrázky Boleslavské
Autor: Václav Fr. Rudolf
Rok vydání: 1905
Kategorie: Místopis
Vazba: Pevná, dobová převazba
Stav:
Vevázaná lehce natrhlá obálka. Vzácně lehké flíčky v kn. bloku
Dostupnost: Skladem na prodejně

Autor knihy postihl různé oblasti života v Mladé Boleslavi v 50. a 60. letech 19. století, tj. za doby svého dětství a mládí. Najdete zde například zevrubný popis celého města v polovině 19. století, dozvíte se také, jak vypadala tehdejší měšťanská domácnost, co se vařilo a jedlo, jaké byly v Boleslavi hostince, jak se lidé bavili, jak se léčili, jak se cestovalo dostavníky a mnoho dalších věcí.
Kniha obsahuje také obrazovou přílohu, kterou mimo několika fotografií tvoří hlavně kresby Václava Františka Rudolfa, na nichž ztvárnil podoby několika částí Mladé Boleslavi, tak jak vypadaly v době jeho mládí. Na kresbách je zachycena například Železná ulice v podobě, kdy ji předěloval starý hradební příkop a překlenoval malý kamenný můstek. Na dalších kresbách uvidíte tehdejší Školní náměstí (dnešní Komenského) s kalem, zvonicí, starou školou a zahradami, staré domy v Pastuší ulici (dnešní Jaselské) nebo rybník na Podolci a měšťanskou střelnici.
Jako bonus pro čtenáře byl do knihy přidán také plán města z roku 1842, který byť je o něco starší, bez větších změn vystihuje i podobu Boleslavi kolem poloviny 19. století.