Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Husitská kronika

Vavřinec, Vavřinec z Březové

Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, SNKLHU | 1954

Zobrazit vše

549 Kč

Stav:
Dobrý, razítko
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 397
Jazyky: česky
Překladatel: František Heřmanský
Edice: 5. svazek ed. Živá díla minulosti 92x
Vydání: Vydání první
Vydáno v: Praha
Vystaveno: ne 14. ledna 2024 11:16
Číslo položky: 731276

Husitská kronika je sloupem našich vědomostí o zrodu husitské revoluce a jejím průběhu od r. 1414 do počátku r. 1422. Začíná zprávou o přijímání z kalicha a kostnickém boji M. Jana Husa, vyzdvihuje hlavní myšlenky husitské revoluce, obšírně líčí zápas, který vzplál v Čechách, revoluční Prahu, první bitvy lidové armády a slavné vítězství nad křižáky na Žižkově. Zvláštní pozornost je věnována revolučnímu Táboru. V této části se také nejzřetelněji projevuje třídní profil autora, majetného pražského občana, stoupence „zlaté střední cesty“, protivníka jak Zikmundova, tak i táborských. (Podle úvodu.)

Komentáře ke knize
Vavřinec z Březové

Vavřinec z Březové byl český spisovatel doby husitské, autor Písně o vítězství u Domažlic a Husitské kroniky. Psal česky a latinsky. Byl historik husitského hnutí. Jeho spisy se dají považovat za víceméně věrohodné. Místa a data narození a úmrtí nejsou známa . Byl nižším šlechticem. Studoval na pražské universitě, kde se stal roku 1389 bakalářem a 1394 mistrem. Od devadesátých let 14. století byl ve službách krále Václava IV. . Byl příznivcem husitského hnutí. Cele se přiklonil ke kalichu, nepatřil však ani k levému, ani k pravému křídlu husitství. Kriticky proto, ba zaujatě hodnotil všechny projevy táborství. Osobně měl blízko k Jakoubkovi ze Stříbra, a ve své kronice se tak stal mluvčím husitského středu a z této perspektivy v ní popisuje a hodnotí soudobé dění. Byl odpůrcem Zikmunda Korybutoviče, proto byl roku 1427 nucen opustit Prahu. Kolem tohoto roku přeložil novoměstská privilegia, jež byla roku 1434 zničena. Při žádosti o obnovu u císaře byla tato privilegia obnovena i díky svědectví Vavřince. Mimo vlastního psaní překládal, jeho překlady jsou považovány za kvalitní. Překládal především v době, kdy pracoval u dvora, zde přeložil například tzv. Mandevillův cestopis. Bývá mu neprávem připisováno autorství Budyšínského rukopisu.

Vavřinec

Vavrinec je obec na Slovensku v okrese Vranov nad Topľou. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1363. Nachází se zde řeckokatolický chrám Seslání svatého Ducha. V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vavrinec na slovenské Wikipedii.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat