Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Dějiny peněz na území Československa

Jindřich Marco, Eduard Šimek, Jarmila Hásková, A Bláha, Karel Kurz, Lubomír Nemeškal, Dana Svobodová

Národní muzeum | 1982

Kategorie:
Štítky:

199 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná
Počet stran: 86
Jazyky: česky
Vydáno v: Praha
Vystaveno: pá 29. března 2024 9:12
Číslo položky: 806523

Vývoj předmincovních platidel, mincí a nouzových poukázek vydávaných na Moravě, doplněný v některých časových úsecích ukázkami medailérské tvorby. Dále je zde dokumentován podíl cizích mincí, pokud se staly součástí domácího oběživa, plus mezinárodní mincovní a měnové jednotky, které měly přímý nebo nepřímý vliv na vývoj mincovních a měnových poměrů. Množství fotografických příloh a seznam použité literatury.

Komentáře ke knize
Jindřich Marco

Jindřich Marco byl český fotograf a numismatik. Dokumentoval poválečný stav evropských měst, strádání jejich obyvatel a začínající obnovu. Po maturitě v roce 1940 pracoval v propagaci. V roce 1944 byl kvůli svému rasovému původu umístěn do sběrného tábora, odkud se mu podařilo uprchnout za východní frontu. Počátkem roku 1945 se dostal do Košic, kde fotografoval pro novou československou vládu. V Budapešti fotografoval boje o město. Po válce v letech 1945–1948 dokumentoval jako fotoreportér uklízení důsledků války v Evropě. Spíše než trosky měst ho zajímaly osudy obyčejných lidí, kteří znovu stavěli domy, školy a továrny a vraceli se do obyčejného života. Bezprostředně po skončení 2. světové války fotografoval v Berlíně, Drážďanech, Varšavě, Budapešti, Londýně a dalších městech. Podobně jako fotografové té doby Robert Capa, Margaret Bourke-White, Leonard McCombe, Werner Bischof, Jevgenij Chalděj také on se snažil zachytit symboly válečného barbarství bez válečného boje. Snímky ukazují osudy lidí, kteří sami válku nezavinili a nevyvolali, ale jejich životy válka změnila a sami trpěli dlouho po jejím skončení. Jeho snímky se objevily ve světových časopisech Weekly Illustrated, Life, Lilliput, Picture Post nebo francouzském týdeníku Paris Match. V roce 1948 fotografoval také v novém izraelském státě. V roce 1950 byl uvězněn a odsouzen ve vykonstruovaném politickém procesu. Po návratu z vězení se již reportážní fotografii nevěnoval. Psal knihy o grafice, numismatice a starých zbraních a pořizoval do nich fotografickou dokumentaci.

Eduard Šimek

Narozen 22. 2. 1936 v Praze, zemřel 21. 7. 2021. Historik, numismatik, ředitel Historického muzea Národního muzea v Praze v letech 1990-2002. Autor prací z numismatiky a českých dějin 15.-18. století.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více