Vystaveno: čt 17. června 2021 12:51
Číslo položky: 196492

Humoristický román východoněmeckého autora o šoférovi nacistického generála, který se po generálově smrti 9.5.1945 v jihočeském městečku snaží s jeho cenným majetkem - se svazky bankovek, akcií, s kožichem, briliantovými prsteny - uprchnout k Američanům. Po tragikomické pouti se dědictví a s ním i nacistického myšlenkového balastu rád zbavuje a zachraňuje své lidské jádro a skutečnou svobodu.

Komentáře ke knize

Fritz Hofmann byl německý sportovec – atlet a gymnasta. Účastnil se 1. letních olympijských her 1896 v Athénách v běžeckých a skokanských disciplínách a byl kapitánem úspěšného německého družstva gymnastů. Získal celkem dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Fritz Hofmann byl také dobrým veslařem a cyklistou. Jako cvičitel se účastnil i 2. letních olympijských her 1900 v Paříži, roku 1904 v Saint Louis byl vedoucím družstva a na mezihrách r. 1906 v Athénách si ještě aspoň v rozběhu zkusil běh na 100 m. Tam byl současně také jako trenér . 6. dubna 1896 se konaly rozběhy závodu na 100 m. K této disciplíně bylo přihlášeno 21 závodníků, kteří byli vybráni do tří rozběhů, první dva z každého rozběhu se kvalifikovali do finále. To se běželo 10. dubna. Fritz Hofmann běžel ve 3. rozběhu s pozdějším vítězem Tomem Burkem z USA a postupoval za ním jako druhý časem 12,6 s. Do finále nenastoupil Američan Tom Curtis, za vítězem Tomem Burkem byl Fritz Hofmann druhý časem 12,2 s, o třetí místo se dělil Slovák v družstvu Maďarska Alojz Sokol s Francisem Lanem z USA. Po rozbězích na 100 m přišly na řadu 6. dubna i rozběhy na 400 m. První dva z každého ze dvou rozběhů postoupili do finále, které se běželo 7. dubna. V prvním rozběhu Fritz Hofmann postoupil z druhého místa časem 58,6 s, před ním skončil Američan Herbert Jamison. Hofmann byl přitom za chybný první start penalizován při opakovaném startu o dva metry dozadu společně s Francouzem Griselem. Finále 7.4. se Hofmannovi nezdařilo, zůstal v něm čtvrtý . Vyhrál Tom Burke před Jamisonem a Britem Charlesem Gmelinem. Stříbrná medaile byla pro Hofmanna ze sportovního hlediska cennější než zlata z týmové soutěže gymnastů. Mezi rozběhy na 100 a 400 m proběhl na athénském stadionu 6. dubna první finálový závod moderních olympiád. Skákalo se zvláštním stylem, jemuž se anglicky říkalo „hop, skip and jump“. Historicky prvním olympijským vítězem vůb...