Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Amnestie: Svoboda jako tlustá čára za minulostí

Maroš Hečko, Petr Fischer, Lenka Marečková, Fedor Blaščák, Alena Marešová, J Syrovátková, Mikuláš Tomin, Otakar Osmančík, P Fousek

Slovart | 2019


219 Kč 119 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná
Počet stran: 208
Jazyky: česky
Překladatel: Jan Hanzlík, Marie Iljašenko
ISBN: 978-80-7529-846-1
Vystaveno: út 14. prosince 2021 12:55
Číslo položky: 256064

Rozhodnutí prezidenta Václava Havla z 1. ledna 1990 dát amnestii více než 21 000 odsouzeným bylo velkým revolučním předělem: symbolickým rozchodem s praktikami komunistického soudnictví. Toto první zásadní rozhodnutí se stalo součástí Havlova politického a morálního odkazu. Z amnestie se však poté, kdy někteří propuštění opět spáchali trestné činy, stal lehký terč pro Havlovy kritiky a oponenty. Výrazně tomu napomohla i medializace některých případů. Mýty o „Havlově amnestii“ se šíří dodnes, mimo jiné proto, že na toto téma chybí odborné, publicistické či literární prameny. Kniha Amnestie má za cíl aspoň zčásti tuto mezeru vyplnit.

Kniha vychází u příležitosti uvedení filmu Amnestie. Přináší literární adaptaci filmového scénáře s ilustracemi Jozefa Gertliho Danglára, eseje slovenského historika Fedora Blaščáka, české disidentky a později zaměstnankyně Kanceláře prezidenta Václava Havla v otázce udělování milostí Lenky Marečkové, vzpomínky svědků na vzpouru ve vězení v Leopoldově (Fedor Gál, Michael Kocáb, Joska Skalník, Štefan Hríb, Roman Kvasnica, Ladislav Snopko a další) a několik odborných studií publikovaných v dobových kriminalistických sbornících.

Komentáře ke knize
Maroš Hečko

Slovenský filmový a televizní scenárista a spisovatel, básník, též hudebník, klavírista a zpěvák, producent.

Lenka Marečková

Narozena 1963. Právnička, signatářka Charty 77. Pracuje ve státní správě, zabývá se hlavně probelmatikou vězeňství, trestního práva a otázkami lidských práv.

Petr Fischer

Petr Fischer je český novinář, scenárista, moderátor a filosof. Od prosince 2016 do prosince 2018 zastával pozici šéfredaktora stanice Českého rozhlasu – Vltava. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Studium zakončil roku 2000 obhajobou diplomové práce na téma Na cestě metafyziky: Heidegger a Derrida.. Pracoval v deníku Lidové noviny, kde se v roce 2001 stal hlavním komentátorem. Od roku 2003 působil v české redakci BBC. Tři roky byl vedoucím kulturní rubriky deníku Hospodářské noviny, několik let vedl kulturní rubriku České televize. Moderoval televizní pořady Před půlnocí a Kulturama. V letech 2014 až 2017 se na televizní stanici ČT art vysílal jeho vlastní pořad Konfrontace Petra Fischera. Je autorem knihy fejetonů Veřejné osvětlení a spoluautorem scénářů dokumentárních filmů Papírový atentát a Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace. Za svou práci byl oceněn Cenou Rudolfa Medka a Cenou Ferdinanda Peroutky. V článku Konec prezidentského království ve čtrnáctideníku A2 vyjádřil názor, že Česko nepotřebuje prezidenta. Text vznikl v reakci na udělení státních vyznamenání Ladislavu Štaidlovi, Jiřímu Mánkovi a Františku Ringo Čechovi. V prosinci 2018 vedení Českého rozhlasu neprodloužilo Petru Fischerovi smlouvu. Ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 kandidoval jako nestraník na 3. místě kandidátky hnutí ESO, ale to získalo jen 0,53 % hlasů a tak nebyl zvolen.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více