Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Agenti-chodci na popravišti - kurýři západních zpravodajských služeb, popravení v letech 1949-1958

Ivo Pejčoch, Prokop Tomek

Svět křídel | 2010


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná
Počet stran: 343
Jazyky: česky
Edice: 126. svazek ed. Svět křídel 41x
Vydání: Vyd. 1.
Vydáno v: Cheb
Vystaveno: pá 3. března 2023 9:12
Číslo položky: 510196

Po únoru 1948 se zvedla velká vlna utečenců, kteří odcházeli z Československa do exilu v obavách z politických perzekucí. Mnozí z nich se odmítali smířit s novou totalitou a rozhodli se proti ní vystoupit. V exilovém prostředí vznikaly skupiny rodícího se třetího odboje, které si vzaly za cíl monitorovat situaci v Československu, udržovat kontakty s příznivci doma a provádět i zpravodajskou činnost. Část z těchto organizátorů odboje hledala logicky podporu u zpravodajských služeb západních demokracií. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let byli do Československa vysíláni dobrovolníci, pověření kurýrními úkoly i získáváním informací z branně-bezpečnostní oblasti, hospodářství i nálad mezi obyvatelstvem. Komunistický režim je označoval agenti-chodci a v průběhu čtyřiceti let z nich vytvořil smyšlenou legendu o žoldácích, vysílaných imperialismem vraždit stranické funkcionáře, pohraničníky a příslušníky SNB. Skutečnost však byla naprosto jiná, kurýři měli pokyn na sebe neupozorňovat a kromě ohrožení vlastního života nepoužívat zbraní. Jejich práce byla mimořádně riskantní, v případě zatčení je čekaly brutální výslechy a mnohaleté tresty vězení. Čtyřicet dva z nich skončilo život na popravišti, jejich osudům je věnována tato kniha.

Komentáře ke knize
Ivo Pejčoch

Ivo Pejčoch byl český vojenský historik. Vystudoval katedru českých dějin na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1990 působil jako šéfredaktor historického měsíčníku Historie a plastikové modelářství. Od roku 2007 byl vědeckým pracovníkem Vojenského historického ústavu. Je autorem několika desítek knih literatury faktu, zabývajících se především vojenskou technikou. Narodil se 18. března 1962 v Praze. Jeho otcem je spisovatel a historik Slavomír Pejčoch-Ravik. V letech 1977–1981 vystudoval Střední průmyslovou školu spojové techniky v Praze. Pracoval nejprve jako technik v Konstruktivě Praha a později jako spojový technik v SPT Telecom. Od mládí se zajímal o vojenskou historii a techniku, po roce 1989 se této zálibě začal věnovat naplno. V roce 1990 spoluzaložil časopis Historie a plastikové modelářství a po řadu let byl jeho šéfredaktorem. Ve stejné době se mimo jiné zapojil do tvorby série publikací Válečné lodě. V letech 2001–2005 vystudoval historii na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2009 zde obhájil dizertační práci s názvem Československá těžká vojenská technika. Vývoj, výroba, nasazení a export československých tanků, obrněných automobilů a pásových dělostřeleckých tahačů 1918–1956. V roce 2007 se stal vědeckým pracovníkem Vojenského historického ústavu, kde se věnoval celé řadě historických témat. Přispíval mj. do časopisu Historie a vojenství. V červenci 2018 jej na cyklovýletu postihl infarkt, po kterém zůstal dlouhodobě upoutaný na lůžku. Dne 20. července 2019 zemřel. Výběr:

Prokop Tomek

PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. Vědecký pracovník Historicko-dokumentačního odboru VHÚ. Narozen 1965, v letech 2001-2006 absolvoval kombinované magisterské studium v oboru historie na filozofické fakultě Univerzity Karlově v Praze. Téhož roku vykonal rigorózní zkoušku a získal titul PhDr. A v roce 2012 ukončil doktorandské studium na FF UK obhajobou disertační práce na téma Historie československé redakce Rádia Svobodná Evropa a její význam pro české dějiny“. V letech 1996-2007 pracoval jako dokumentarista a později vedoucí oddělení dokumentace Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Policie ČR. Poté byl převeden na Ministerstvo vnitra – Odbor Archiv bezpečnostních složek jako odborný pracovník a později vedoucí oddělení dokumentace. V roce 2008 pracoval v Ústavu pro studium totalitních režimů jako vedoucí oddělení dokumentace. Od října 2008 pracuje v historicko-dokumentačním odboru Vojenského historického ústavu Praha. V roce 2012 zvolen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR do veřejné funkce, za člena Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu podle zákona 262/2011 Sb., členy komise pak byl zvolen místopředsedou Etické komise. Odborné zaměření: V minulosti zpracovával řadu témat českých poválečných dějin. Soustřeďuje se zejména na problematiku vztahů občanů a moci v letech 1948-1989, například činnosti bezpečnostních složek totalitního režimu a perzekuce občanů, dále problematice exilu, zde zejména zahraničnímu rozhlasovému vysílání pro Československo. V poslední době se věnuje zejména problematice druhého a třetího odboje a Československé lidové armádě v době normalizace a jejímu působení v rámci Varšavské smlouvy.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Nevíte co číst?

Pošleme vám knihu z vašeho oblíbeného žánru jen za 29 Kč.

Zjistit více