
František Jirák
Narozen 28. 12. 1913 Praha, architekt, specializoval se na interiérovou architekturu a navrhovaní sedacího nábytku, malíř.
František Jirák byl český architekt, designér a malíř. Vystudoval Mistrovskou školu stolařskou v Praze a v roce 1936 dokončil Státní speciální školu pro vnitřní architekturu. V letech 1936 až 1948 pracoval pro Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně pod Jindřichem Halabalou a poté se přestěhoval do Bratislavy. Zde se v rámci v rámci národního podniku Vývoj nábytkářského průmyslu podílel na vývoji nového nábytku. V Tatře Pravenec získal pozici vedoucího vývoje a od konce 60. let pracoval pro národní podnik Nový domov až do odchodu do důchodu. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců. Specializoval se na sedací nábytek a vybavení obývacích pokojů. V 50. letech v závodech UP exper…imentoval s využitím plastu v nábytkářské produkci. Později byl odpovědný za relizaci nábytkářských výstav v Československu i v zahraničí. V roce 1937 obdržel první cenu na světové výstavě v Paříži za svůj návrh nábytku. Vedle toho obdržel za své návrhy i řadu cen na soutěžích v rodném Československu, například v roce 1965 za odpočinkové křeslo se separátní podnožkou ze dřeva a čalouněného moltoprénu či za lamelovou židly pro Expo Montreal 1967. Mezi další díla patří například sektorový nábytek M 300 pro obývací pokoj , příborník , obývací pokoj 06-0-71, obývací pokoj T-01-B sekce D, stolní lampa na kovovém podstavci, sektorový nábytek řada E či sektorový nábytek L 56 .
František Jirák byl český architekt, designér a malíř. Vystudoval Mistrovskou školu stolařskou v Praze a v roce 1936 dokončil Státní speciální školu pro vnitřní architekturu. V letech 1936 až 1948 pracoval pro Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně pod Jindřichem Halabalou a poté se přestěhoval do Bratislavy. Zde se v rámci v rámci národního podniku Vývoj nábytkářského průmyslu podílel na vývoji nového nábytku. V Tatře Pravenec získal pozici …vedoucího vývoje a od konce 60. let pracoval pro národní podnik Nový domov až do odchodu do důchodu. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců. Specializoval se na sedací nábytek a vybavení obývacích pokojů. V 50. letech v závodech UP experimentoval s využitím plastu v nábytkářské produkci. Později byl odpovědný za relizaci nábytkářských výstav v Československu i v zahraničí. V roce 1937 obdržel první cenu na světové výstavě v Paříži za svůj návrh nábytku. Vedle toho obdržel za své návrhy i řadu cen na soutěžích v rodném Československu, například v roce 1965 za odpočinkové křeslo se separátní podnožkou ze dřeva a čalouněného moltoprénu či za lamelovou židly pro Expo Montreal 1967. Mezi další díla patří například sektorový nábytek M 300 pro obývací pokoj , příborník , obývací pokoj 06-0-71, obývací pokoj T-01-B sekce D, stolní lampa na kovovém podstavci, sektorový nábytek řada E či sektorový nábytek L 56 .