Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Kmotr Mrázek : II - Krakatice

Jaroslav Kmenta

JKM | 2008


89 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná
Počet stran: 269
Jazyky: česky
Edice: 2. svazek ed. Kmotr Mrázek 18x
Vydání: Vyd. 1.
ISBN: 9788090360327
Vydáno v: Praha
Vystaveno: so 10. února 2024 17:02
Číslo položky: 754405

Kniha, která přinesla autentické přepisy policejních odposlechů Františka Mrázka a která vyděsila politiky natolik, že přijali náhubkový zákon. Popisuje roky 1999 až 2002.
Kniha vyšla v listopadu 2008, ale skandál vyvolala ještě před tím. V Mladé frontě DNES se totiž začaly objevovat ukázky z této knihy a to hnulo žlučí politikům. Kniha se opírá hlavně o autentické odposlechy policie, která mapovala aktivity Františka Mrázka. A z telefonů jasně vyplývalo, kam až sahal vliv tohoto bývalého veksláka.
Mrázek se stýkal s Miroslavem Šloufem, šéfporadcem premiéra Miloše Zemana. Chodil za ním tajně na Úřad vlády. V telefonech naváděl své spolupracovníky, jak mají jednat s pozdějšími ministry za ODS Ivanem Langerem a Vlastimilem Tlustým, nebo také s prezidentem Václavem Klausem.
Kniha popisuje do naprostých detailů jeden velký obchodní případ – privatizaci IPS (Inženýrských a průmyslových staveb). Což byl miliardový stavební podnik, který dostával obří zakázky od státu. Mrázek se v tom velmi angažoval, a i když nakonec prohrál s velkým soupeřem, dostal se hodně daleko. Policie zmapovala díky tomu vše, co se dělo ve velké politice, byznysu a uvnitř mafie v letech 1999 až 2002.
Skandál, který tato kniha vyvolala, vyústil v to, že politici přijali náhubkový zákon, který zakazuje pod sankcí pětiletého vězení zveřejňovat odposlechy.

Komentáře ke knize
Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta je český investigativní novinář a spisovatel, reportér časopisu Reportér. Zabývá se vnitropolitickými kauzami, propojeností politických, podnikatelských a mafiánských kruhů a odhalováním korupce. V letech 1993–2000 a 2003–2013 působil v deníku Mladá fronta DNES. Po studiu nymburského gymnázia absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Během sametové revoluce spoluzakládal nymburskou organizaci Občanského fóra a od roku 1990 byl zastupitelem města. V roce 1991 nastoupil na pozici redaktora ve zpravodajské agentuře ČTK, kde se věnoval školství a pak armádě. Od roku 1993 působil Kmenta v Mladé frontě DNES, největší redakci v zemi, a „za pochodu a na koleně“ se učil „pátrací žurnalistiku“, zkušenosti pobíral zejména od zahraničních novinářů. Během svého působení pracoval na řadě velkých kauz. Zjistil například, že československá protichemická jednotka naměřila ve válce v Zálivu chemické otravné látky sarin a yperit, což americké i české ministerstvo obrany tajily a byly nuceny to přiznat až pod tíhou důkazů, jež Kmenta snášel ve svých reportážích. V roce 1997 zveřejnil informace o podezření, že ODS má ve Švýcarsku tajné konto. Tyto informace spolu se zprávami o fiktivních sponzorech ODS přispěly k pádu Klausovy vlády. V roce 1999 odhalil, že místopředseda vlády Egon Lánský má tajné konto v Rakousku, což vedlo k Lánského rezignaci. V roce 2000 zveřejnil reportáž o praní špinavých peněz v Komerční bance. V roce 2001 publikoval reportáže o tom, zda byl konzul z irácké ambasády v Praze napojen na hlavního atentátníka z 11. září 2001, tedy na al-Káidu. O případu pak referovaly americké noviny The New York Times či americké televizní stanice. V roce 2005 se věnoval majetkovým nejasnostem premiéra Stanislava Grosse , který tehdy nedokázal vysvětlit původ peněz na svůj barrandovský byt a v důsledku toho rezignoval jako premiér, protože o svých financích lhal.[4...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet