Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Fichtova teorie subjektivity

Dieter Henrich, Johann Gottlieb Fichte

Oikoymenh | 2007


249 Kč 159 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 147
Jazyky: česky
Překladatel: Jiří Chotaš
Edice: 16. svazek ed. PomFil 3x
Vydání: 1
ISBN: 978-80-7298-286-8
Vydáno v: Praha
Vystaveno: so 11. února 2023 15:50
Číslo položky: 496416

Jedná se o sedm tématicky různorodých příspěvků. První poukazuje na skutečnost, že Fichtovy pokusy o rozvržení teorie subjektivity ztroskotávají. Mittmannův text přibližuje první formulaci koncepce subjektivity, jak se s ní setkáváme v přednáškách "Základ všeho vědosloví". O modifikované formulaci koncepce subjektivity z přednášek "Vědosloví vyložené novou metodou" pojednává třetí a čtvrtý příspěvek. Novou Fichtovu formulaci subjektivity pomocí metafory oka z pozdních přednášek o vědosloví nastiňuje článek Falkův. Düsingová si všímá praktické stránky Fichtovy koncepce subjektivity a popisuje její proměny v letech 1794 až 1801. Přílohu tvoří úryvek Fichtových přednášek "Základ všeho vědosloví".

Komentáře ke knize
Johann Gottlieb Fichte

Johann Gottlieb Fichte byl německý filosof a žák Immanuela Kanta. Johann Gottlieb Fichte se narodil v roce 1762 v hornolužickém Rammenau. Šlechtický mecenáš umožnil mladému Fichtemu, synovi z chudé a početné rodiny, školní docházku v Schulpfortu a první studium v Jeně a Lipsku. Když jeho mecenáš zemřel, protloukal se mladý Fichte jako domácí učitel. Náhoda jej přivedla ke studiu Kantových spisů. Aby na sebe obrátil Kantovu pozornost, napsal v Královci během několika dnů Pokus o kritiku všeho zjevení. Kant dopomohl spisu k vydání. Dílo vyšlo anonymně a bylo přisuzováno Kantovi. Ten vše uvedl na správnou míru, díky čemuž se Fichte stal rázem slavným a byl povolán na jenskou univerzitu. Zde dlouho nepobyl, spis O důvodu naší víry v boží vládu ve světě mu vynesl pověst zarytého ateisty, a tím jeho pobyt v Lipsku byl již neudržitelný. Fichteho přijali v Berlíně. Jeho přednášky budily obecnou pozornost a k jeho posluchačům patřil i tehdejší rakouský vyslanec, kníže Metternich. V roce 1808, ve Francouzi obsazeném Berlíně, pronesl slavné Řeči k německému národu. Vyzval v nich celý německý národ k mravní obrodě. Vášnivou obhajobou Francouzské revoluce byl spis Požadavek, aby evropští panovníci vrátili svobodu myšlení, kterou dosud potlačovali , ale poté, co se nechal Napoleon korunovat za císaře, viděl v něm Fichte ztělesnění všeho zla ve světě, a prvotní nadšení z revoluce z něj rychle opadlo. Fichte se velkou, ne-li rozhodující měrou podílel na založení berlínské univerzity v roce 1810, a když vypukla osvobozenecká válka, propustil své žáky do pole. Nesplnilo se mu jeho přání být vojenským řečníkem. Zemřel roku 1814 na tyfus, kterým se nakazil od své manželky, ošetřovatelky raněných v lazaretu. Filosofii si volíme takovou, jací jsme. Obecný výklad Fichtova systému tvoří: Podle Fichta mohou existovat pouze dva důsledné filosofické systémy. Filosofie buď vykládá zkušenost , anebo ...

Dieter Henrich

Dieter Henrich je německý filosof. Je znám jako současný zástupce německého idealismu a je proslulý především silným vlivem Kanta, Hegela a Fichteho na svá díla. Henrich studoval filosofii v Marburgu, Frankfurtu nad Mohanem a Heidelbergu mezi lety 1946 - 1950. Svou disertační práci sepsal pod vedením Hanse-Georga Gadamera. Působí jako profesor na Mnichovské, Berlínské a Heidelberské universitě, v minulosti byl také hostujícím profesorem ve Spojených státech, např. na Harvardově univerzitě nebo na Kolumbijské universitě.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Lidé také hledají

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet