Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Všední den v pražské ZOO

Zdeněk Veselovský, Jiří Felix, Jiří Volf

Albatros | 1983


99 Kč

Stav:
Dobrý, lehce prasklý knižní blok, neautorská dedikace
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 158 , 48 nečíslovaných barevných obrazových příloh
Jazyky: česky
Ilustrátor: Zdenka Bílková
Vydání: 1. vydání
Vydáno v: Praha
Vystaveno: st 27. března 2024 10:46
Číslo položky: 803699

Zoologická zahrada patří dětem. Není to samozřejmě úplné ani zcela správné tvrzení, ale jistě budete souhlasit se mnou, že se zoologickou zahradou se člověk seznamuje ve svém dětství, daleko dříve než s kulturními památkami.

První obraz, který si dítě — malý člověk — takto vytvoří, přenáší pak do svého dalšího života. Jsou to první dojmy a poznatky o neznámém, vzdáleném a zajímavém. Maji to být dojmy kladné. Alespoň my, pracovníci zoo, se o to snažíme. Chceme pro děti vytvořit takovou zoo, která vyvolá a povzbudí zájem dítěte o zvířata a tím i o přírodu. Není důležité, jaké potíže při zajišťování technického vybaveni a služeb máme. Důležitý je výsledek — jaká zoo je. Protože je pro vás — návštěvníky.

V roce 1981 oslavila pražská zoologická zahrada jubileum — padesát let od svého založeni. Kniha, kterou tomuto jubileu věnovala, patří těm nejmilejším návštěvníkům — dětem a mládeží. O tom, co a jak se v zoo dělá, psali tři nejlepší odborníci — zoologové, kteří v zoologické zahradě již celé čtvrtstoletí pracují, kteří jejímu vybudováni věnovali všechnu svoji píli a energii, své pracovní nadšení, kus svého života. Tato kniha je nahlédnutím do jejich pracovního dne, který má často pracovní délku dvacet čtyři hodin. Náleží do něj stejně tak korespondence se zeměmi exotických jmen, jako starosti s pokosením trávy a nechutenstvím mlsného mláděte.

Spolu s ředitelem zoo, profesorem Veselovským nahlédneme do historie zoologických zahrad. Dozvíme se také, jak se dělá zoo, jak se stát ošetřovatelem exotické zvěře, proč jsou některá zvířata oblíbená a jiná ne, a mnoho dalších věcí.

Zoolog doktor Volf nám dá nahlédnout do svých poznámek, týkajících se nákupu nových zvířat, jejich převáženi a jiných radosti a strastí, které s sebou obchod se zvířaty nese. Řadu odborných poznatků a postřehů, které budou zajímat i ty nejvyspělejši čtenáře, obsahují kapitoly věnované umělému odchovu mláďat a mezinárodní spolupráci při ochraně ohrožených druhů zvířat. Také se dovíte něco o práci zvěrolékařů, o odchytávání a léčení nemocných či zraněných zvířat.

Komentáře ke knize
Zdeněk Veselovský

Zdeněk Veselovský byl jedním z nejvýznačnějších českých zoologů. Dlouhou dobu vedl Zoologickou zahradu Praha. Byl zakladatelem české etologie a autorem mnoha odborných článků a populárně naučných knih z oblasti zoologie a etologie. Narozen v Jaroměři, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy , kde posléze pokračoval jako pedagog . V roce 1959 byl jmenován ředitelem pražské zoo a tuto funkci si podržel téměř 30 let, do konce roku 1988. Předtím pracoval v pražské zoo jako zoolog. V roce 1964 byl zvolen za generálního sekretáře Mezinárodní unie ředitelů zoologických zahrad, v letech 1967–1971 pak vykonával funkci viceprezidenta a v letech 1971–1975 byl prezidentem této prestižní organizace. Za jeden z jeho největších úspěchů ve funkci ředitele pražské zoo je považována záchrana koně Převalského. V roce 1988 byl pro konflikt s komunistickými představiteli města Prahy na hodinu vyhozen, což mělo za následek protesty a spontánní bojkot pražské zoo ze strany mnoha zoologických zahrad západního světa, který však brzy ukončila Sametová revoluce. Po roce 1989 pracoval pro Fyziologický ústav Akademie věd České republiky a přednášel kurzy z oblasti zoologie a etologie na Biologické fakultě Jihočeské Univerzity a Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Byl žákem nositele Nobelovy ceny a zakladatele etologie Konráda Lorenze. Zdeněk Veselovský zemřel dne 24. 11. 2006 v pražské motolské nemocnici po nedlouhé hospitalizaci na srdeční selhání. V listopadu 2008 získal Cenu ministra životního prostředí in memoriam „za celoživotní dílo v oboru zoologie a etologie a za obdivuhodnou aktivitu v činnostech podílejících se na záchraně živočišných druhů a propagaci zoologických zahrad jako vzdělávacích institucí“. U příležitosti nedožitých 90 let dlouholetého ředitele Zoo Praha vytvořila tato zoo nové naučné prostranství s informacemi o jeho životě a dí...

Jiří Felix

Dr. Jiří Felix, známý český zoolog a popularizátor přírodních věd, jehož život byl neodmyslitelně spjat s pražskou zoologickou zahradou. Narodil se 22. února 1929 ve Velké Chuchli. Po maturitě na reálném gymnáziu se přihlásil ke studiu zoologie na přírodovědecké fakultě UK v Praze, kde v roce 1953 ukončil studium. Téhož roku nastoupil do pražské zoologické zahrady. Patřil ke generaci zoologů, která počátkem 50. let minulého století zahájila realizaci nové etapy pražské zoologické zahrady založenou na chovatelské a odborné úrovni. V zoologické zahradě vystřídal řadu různých funkcí od provozního zoologa, přes osvětáře až po zoologického náměstka. V době od 25. ledna do 15. června 1990 vykonával funkci zastupujícího ředitele a díky jeho přirozené autoritě a schopnosti posuzovat věci s realistickým nadhledem překonala pražská zoologická zahrada toto složité období bez problémů. Do důchodu odešel definitivně v roce 2004. Jiří Felix byl vynikajícím popularizátorem a autorem mnoha zajímavých přírodovědných knih pro děti mládež, např. Do zoo zadními vrátky, Příběhy z pražského zoa nebo Všední den v pražské zoo. Zvláštní zmínky si zaslouží jeho encyklopedická činnost v nakladatelství Artia, jednotlivé tituly o evropské i světové fauně se dočkaly vydání v mnoha světových jazycích. Dr. Jiří Felix zemřel v Praze v neděli 3. srpna 2008. Ing. Vít Kahle Tiskový mluvčí Zoo Praha

Jiří Volf

Dr. Jiří Volf je bezesporu jedním z nejznámějších pracovníků pražské zoologické zahrady. Působil tu čtyřicet let jako provozní zoolog a posléze vedoucí oddělení obchodu a dokumentace. Mezinárodní věhlas mu přinesla funkce vedoucího mezinárodní plemenné knihy koně Převalského, kterou zpracovával a vydával od roku 1960 do roku 1990. V zoologické veřejnosti je dobře znám jako velmi plodný autor – je autorem nebo spoluautorem 22 populárně naučných knih, 160 odborných prací a stejného počtu popularizujících článků, esejí a úvah. Jiří Volf je natolik svébytná osobnost historie pražské zoologické zahrady, že se de facto stal živou legendou a kolují o něm nesčetné historky a zkazky. Pověstná je zejména jeho kritičnost a urputnost, hraničící místy až se zavilostí. Pokud byl přesvědčen o své pravdě, nikdy neváhal své názory hlasitě prezentovat, a to často k nelibosti nadřízených a mocných ve svém okolí. Na to ovšem několikrát v životě doplatil, ale nakonec jak sám říká, vždy něco získal. Jeho život se často ubíral úplně jinými cestami, než si on sám představoval, přesto ale nakonec vždy dokázal využít každé možnosti, která se mu naskytla. On sám na to vzpomíná: „Nepokládám za stěžejní skutečnost, že jako dítko školou povinné jsem chtěl být krmičem v zoo, ani to, že později, díky mimořádné toleranci rodičů, se náš městský byt stal spíše viváriem. Kdyby třídní profesorka před maturitou nezlikvidovala můj kádrový posudek, nedostal bych se na vysokou školu, kde bych se na přírodovědecké fakultě lidsky nesblížil s panem doc. Waltrem Černým. Podstatný vliv na můj další „vývoj“ měl v padesátých létech další posudek, tentokrát od fakultní organizace ČSM, který mně po promoci zavřel dveře od vyhlédnutého Výzkumného ústavu lesa a myslivosti na Zbraslavi i na Vysokou školu zemědělskou v Praze. V posudku se doslova pravilo, že poměr J. Volfa k lidově demokratickému zřízení je kladný, nicméně omezený nedostatečnou politickou vyspělostí a další odborný i politický vývoj je do značné mír...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více