Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Trosečníkem z vlastní vůle

Alain Bombard

Orbis | 1972


59 Kč

Stav:
Dobrý, utrřený kousek obálky
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Brožovaná s obálkou
Počet stran: 204 s., tb., gr
Jazyky: česky
Překladatel: J Holických, Jiří Winter-Neprakta, M Holických
Edice: Cesty 391x
Vydání: 3. dopl. vyd.
Vydáno v: Praha
Vystaveno: po 8. ledna 2024 12:29
Číslo položky: 727412

Již ve třetím, doplněném vydání vyšla známá knížka francouzského lékaře, který svým odvážným pokusem o překonání strachu při ztroskotání lodi dokázal, že i v takovém případě je možno přežít. Původní text doplnil přehledem nejrůznějších výzkumů, pokusů a opatření, která byla podniknuta v posledních letech pro záchranu trosečníků.

Francouzský lékař Alain Bombard zjistil po zevrubném studiu, že trosečníci neumíraji na nedostatek jídla a vody, ale na následky psychického stavu. Jeho teorii nikdo neuvěřil. Aby ji dokázal, vydal se na dvouměsíční cestu po moři z Monte Carla přes Kanárské ostrovy na Antily. Své poznatky jak somatické, tak oceánografické zpracoval knižně. Fotografie, grafy a mapa zpřístupňují text.

Komentáře ke knize
Alain Bombard

Alain Bombard byl francouzský lékař, mořeplavec a spisovatel známý svým výzkumem technik přežití na volném moři. Narodil se v protestantské rodině v 5. pařížském obvodu, jeho otec byl inženýr. Vystudoval medicínu na Université de Picardie a pracoval v nemocnici v Boulogne-sur-Mer. Byl amatérským jachtařem a plavcem a zabýval se otázkou, jak zvýšit šance trosečníků na záchranu. Přišel s tezí, že zdravý člověk, který se udrží v dobré psychické kondici a rozumně hospodaří se silami, může delší dobu přežít i bez zásob jídla a pití, protože všechny potřebné živiny mu poskytnou syrové ryby, plankton, mořská a dešťová voda. Aby dokázal svou teorii, vydal se na osamělou plavbu přes Atlantik na nafukovacím člunu od firmy Zodiac Aerospace, který nazval L'Hérétique . Loď byla dlouhá 4,6 m, poháněná pouze větrem a mořskými proudy, k navigaci sloužil sextant. Dne 19. října 1952 vyplul Bombard z Las Palmas a 23. prosince téhož roku přistál na Barbadosu, když urazil 4400 km – během plavby ztratil na váze 25 kg a trpěl anémií, ale dokázal se zotavit. O svém experimentu napsal knihu, která vyšla i česky pod názvem Trosečníkem z vlastní vůle . Německý mořeplavec Hannes Lindemann později Bombardovy závěry zpochybnil a prohlásil, že podle jeho zkušeností není možné přežít dva měsíce o slané vodě a že Bombard navzdory svým tvrzením musel mít ve člunu dostatečné zásoby pitné vody. Bombard byl také obviňován z podílu na smrti devíti námořníků, kteří se v říjnu 1958 utopili v nafukovacím záchranném člunu u bretaňského pobřeží, ačkoli přesně dodržovali Bombardovy rady pro případ ztroskotání. Soud sice zbavil Bombarda odpovědnosti, ale vědec se v důsledku kampaně proti své osobě pokusil v roce 1963 o sebevraždu. Od roku 1967 Bombard pracoval v Oceánografickém muzeu v Monaku a angažoval se v boji proti průmyslovému znečišťování vody. V roce 1981 byl stát...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Potřebujete místo v knihovně?

Prodejte své knihy přes aplikaci Booxy!

Zjistit cenu