Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Stavby století ve Středočeském kraji 1918-2018

Petr Kratochvíl, Rostislav Švácha, Zdeněk Lukeš, Petr Vorlík, Filip Šenk, Jakub Potůček, Hana Hermanová, Kateřina Horák Goryczka, Soňa Nováková, Vladimír Czumalo, Tomáš Pavlíček, Petra Widžová, Michal Vaníček, Lukáš Václavík, Jan Stempel, Zuzana Ragulová, Eva Novotná, Patrik Líbal, Šárka Koukalová, Josefína Frýbová

Foibos | 2018


299 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 189
Jazyky: česky
Ilustrátor: Jiří Podrazil
Editor: Vladimír Šlapeta
Edice: Slavné stavby 4x
Vydání: 1. vydání v jazyce českém
ISBN: 9788088258100
Vydáno v: Praha
Vystaveno: pá 15. prosince 2023 10:49
Číslo položky: 713980

Publikace připravená týmem 21 autorů pod vedením prof. Vladimíra Šlapety představí čtenářům nejvýznamnější stavby kraje, postavené od vzniku republiky po současnost.
Jsou mezi nimi vily, rezidence a rodinné domy v mnoha místech kraje od klasiků české architektury Jana Kotěry, Jaroslava Fragnera, Vladimíra Grégra, Vladimíra Šlapety až po soubor letních vil v Nespekách od Jaroslava Fragnera a od dalších architektů. Také utajovaný soubor vil pro představitele vlády a ÚV KSČ v rekreační středisku „Orlík“ ve Vystrkově u Orlické přehrady vybudovaný v letech 1959 – 1963, projektovaný skupinou architektů a inženýrů uvězněných ve vykonstruovaných procesech v pankrácké věznici. Najdeme tam také řadu vil od současných tvůrců.
Pro mnohé bude možná docela novou a zajímavou skupina vodních děl na Labi a na Vltavě, elektrárna ESOO v Kolíně nebo Baťovy závody ve Zruči nad Sázavou, stejně jako kladenské sídliště Rozdělov, mosty a další industriální stavby. Jedinečné jsou potom stavby jako někdejší Zemská průmyslová škola v Mladé Boleslavi od Jiřího Krohy, nedávno prohlášená národní kulturní památkou, nebo úpravy parku a zámku v Lánech pro prezidenta T. G. Masaryka od světoznámého architekta Jože Plečnika.
Nechybí zajímavá sportovní stavba od le Corbusierova „stážisty“ Jaroslava Vaculíka, kulturní dům v Březnici od Karla Pragera, nebo motlitebna Církve bratské v Černošicích od současného významného architekta Zdeňka Fránka. A samozřejmě řada dalších staveb.
Publikaci, kterou provází stovky obrazů, plánů a zejména současných fotografií uzavírají stavby roku 2016 – Komunitní centrum obce Líbeznice a dům Věž ve Všenorech.

Komentáře ke knize
Rostislav Švácha

Rostislav Švácha je historik a teoretik umění a architektury, vysokoškolský pedagog . Ve svých pracích se zaměřuje na architekturu 17. až 20. století. Narodil se 16. ledna 1952. V letech 1971–1976 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a studia ukončil obhajobou rigorózní práce K periodizaci díla Jana Aichela Santiniho . V letech 1977 až 1984 byl redaktorem v nakladatelství Odeon. Roku 1985 se stal vědeckým pracovníkem Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, kde působí doposud. Své znalosti moderní architektury a odbornou autoritu využívá pro podporu a prosazování ochrany významných staveb vzniklých ve 20. století. Je členem Domácí rady Klubu Za starou Prahu.

Zdeněk Lukeš

Zdeněk Lukeš je český architekt, historik architektury, odborný publicista a vysokoškolský pedagog. Je autorem a spoluautorem mnoha článků a knih, přednášek, kritických prací i učebních textů. Od začátku 90. let 20. století působí na Pražském hradě. Pochází z výtvarnické rodiny. Jeho rodiči byli akademičtí sochaři Vladimír Kýn a Jaroslava Lukešová . Je ženatý s akademickou malířkou a restaurátorkou Janou rozenou Frömlovou . Má děti Jana , Veroniku a Petra . Dědečkem Zdeňka Lukeše byl český a československý politik Josef Lukeš , jeho babičkou byla Klára Staňková. Jeho strýcem byl prof. JUDr. Zdeněk Lukeš. Jeho bratrancem je český historik prof. Igor Lukeš Absolvoval Fakultu architektury ČVUT. Po promoci v roce 1980 a prezenční vojenské službě nastoupil do Národního technického muzea, kde pracoval v archivu architektury až do roku 1990. Specializoval se zde především na architekturu 20. století . Během Sametové revoluce se účastnil práce Koordinačního centra Občanského fóra v Laterně magice. V roce 1990 nastoupil na Pražský hrad, kde se stal členem kulturní sekce, následně památkového odboru. Podílel se na projektu revitalizace Pražského hradu v éře prezidenta Václava Havla. V letech 1995–1997 působil jako odborný asistent na UMPRUM. V letech 2000–2005 vyučoval na Fakultě architektury Technické univerzity v Liberci, během let 2000 až 2003 zastával funkci děkana této fakulty. Od roku 2005 učí na University of New York in Prague. Pro veřejnost nepravidelně pořádá vzdělávací tzv. Psí vycházky za architekturou. Pozvánky na ně zveřejňuje ve vlastní sekci Architektura na webových stránkách Neviditelný pes. Psí vycházky se dočkaly i pěti knižních vydání. Od září 2009 pravidelně publikuje články o...

Petr Kratochvíl

Narozen 12. 3. 1950 v Praze. Doc., PhDr., CSc., teoretik a historik architektury a urbanismu, také autor prózy a překladů z němčiny.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet