Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Mezní situace : Extreme situations

Jiří Sozanský

Symposion | 2015


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 263 stran
Jazyky: česky , anglicky
Ilustrátor: Jiří Sozanský
Překladatel: Robin Cassling, Craig Stephen Cravens, Richard Drury
Vydání: Vydání první
ISBN: 978-80-904962-3-1
Vydáno v: Praha
Vystaveno: út 25. října 2022 15:54
Číslo položky: 426030

Obsahem této publikace je podstatná část mého životního příběhu a zkušeností, kterých jsem nabyl na cestě za poznáním, co je člověk. Téma mezních situací, jímž se systematicky po desetiletí zabývám, pro mě stále zůstává stimulem k dalším projektům. Je to mise, pro kterou jse se rozhodl sám a dobrovolně na počátku sedmdesátých let. Chtěl jsem se dopátrat, čím člověk ve své podstatě je a jak reaguje v mezních situacích. Můj zájem o tuto rovinu lidskéhobytí jednoduše vyplynul z faktu, že jsem vyrostl a dospěl v klimatu společnosti, kde vládl totalitní režim. Nikdy jsem to nepovažoval za ztrátu, ale naopak za výhodu. Díky této zkušenosti, jsem byl schopen jisté empatie ve vztahu k realitě, kterou jsem sám neprožil. Mám na mysli období nacistické okupace, jímž prošla generace našich rodičů. Proces tvorby byl pro mě osvědčeným způsobem, jak se vzpetřít zůvli a manipulacím, které jsou průvodním jevem praxe všech totalitních režimů. Bylo by naivní považovat je za překonané a budoucnost za bezpečný a přehldný terén, v němž budoucí generace půjdou jen po rovných cestách. Jiří Sozanský
Publikace doprovází stejnojmenou výstavu v GASK, 2015. Ve své tvorbě se malíř a sochař Jiří Sozanský (1946) řečí zápasu, boje, zoufalého tlaku a protitlaku vyjadřuje k dobově aktuálnímu i nadčasovému tématu zhroucení osvícenských hodnot mravního řádu a jejich nahrazení zuřivým „popravištěm svědomí“.
Sozanského výstava MEZNÍ SITUACE je obsahově vymezena dvěma významnými výročími: 70. výročím ukončení druhé světové války a 20. výročím ukončení války na Balkáně. Projekt vychází ze studia dokumentárních materiálů, deníkových záznamů, dobových výpovědí a z autentických zážitků autora z míst, kde se tragédie odehrávaly – Terezín, Osvětim, Buchenwald, Sarajevo, Mostar. Sozanský se tématem II. světové války a holocaustu zabývá od svých studijních let, jeho diplomovou prací na Akademii výtvarných umění v Praze byla plastika na téma Deník Alberta Speera. Dílo je v majetku Památníku Terezín, se kterým autor dlouhodobě spolupracuje.
Komplexní, výtvarně dramatický projekt, který autor bude prezentovat v GASK, předpokládá využití různých na sebe navazujících formálních řešení od klasické kresby a grafiky, přes výtvarné instalace a objekty, bronzové plastiky až po práci s novými médii. O přínosu výstavy píše její spolukurátor Jiří T. Kotalík: „Jiří Sozanský se rozsáhlým projektem MEZNÍ SITUACE po boku legendárních Goyových cyklů Los Caprichos a Hrůzy války vrací k věčnému tématu člověka v mezní situaci, aby intenzivní uměleckou reflexí evokoval klima rozvratu a zkázy a hledání naděje v beznaději, které zůstávají i do dnešní doby varovným mementem globální civilizace.“

Komentáře ke knize
Jiří Sozanský

Jiří Sozanský je český sochař, malíř, grafik, tvůrce multimediálních projektů a environmentů. V letech 1960 -1963 se vyučil zedníkem a do roku 1967 jako zedník pracoval. V letech 1967 - 1973 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze . Od roku 1973 se věnuje malbě, kresbě, grafice, plastice, instalacím, environmentům a filmovým dokumentům. Je členem SVU Mánes a SČUG Hollar. Spolu s prof. Jiřím T. Kotalíkem a svojí ženou PhDr. Olgou Sozanskou založil v roce 1992 občanské sdružení Symposion , které realizuje projekty navazující na jeho neoficiální aktivity ze sedmdesátých a konce osmdesátých let dvacátého století. Činnost Symposionu je podle jeho vyjádření zaměřená výhradně na nekomerční projekty s širším civilizačním dosahem a zahrnuje několik desítek domácích i mezinárodních projektů. "Jiří Sozanský patří mezi ty umělce, jejichž dílo bezprostředně rezonuje pulsem doby, v níž žijí. Vstoupil na českou uměleckou scénu v polovině 70. let, v době vrcholící normalizace a tvůrčí nesvobody. Celou svou uměleckou tvorbou se angažoval proti všem formám násilí, zvůle a ideologického diktátu, pošlapávajícího lidská práva a důstojnost člověka. Je znám jako nekonformní umělec a člověk vyhraněných názorů a postojů, vyjadřující se prostřednictvím rozsáhlých multimediálních projektů vázaných ke konkrétnímu místu. Svými aktivitami v neobvyklých místech a prostorách oživoval utlumenou výtvarnou scénu 70. let. Jeho akce promlouvaly ke svědomí „normalizující se" společnosti i za cenu nemalého osobního rizika. Zajímá ho člověk v mezních situacích, jeho niterné rozpoložení a vnější reakce směrem k lidské komunitě. Jeho obrazy, kresby, plastiky, objekty, instalace, environmenty i performance reagují na konkrétní prostředí a společenskou situaci v poloze naléhavého varovného mementa. Takové byly jeho akce v Terezíně, Mostě, Vysočanech či Veletržním paláci, na něž logicky navázaly projekty realizované po roce 1990 ve valdi...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více