Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Komando padělatelů

Adolf Burger

Naše vojsko | 1983


49 Kč

Stav:
Dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 124
Jazyky: česky
Edice: 6. svazek ed. Magnet 316x
Vydáno v: Praha
Vystaveno: po 4. března 2024 11:17
Číslo položky: 776573

Adolf Burger, jeden z posledních žijících vězňů řady koncentračních táborů, líčí svůj strastiplný život v nacistickém pekle.
Vypráví o činnosti a životních podmínkách vysoce kvalifikované skupiny odborníků, které nacisté přinutili pracovat na "Akci Bernard", speciálním úkolu, nad jehož výsledky žasli i zkušení padělatelé.
Bezprostředně po osvobození pořídil Adolf Burger četné fotografie svých spoluvězňů a koncentračního tábora Ebensee, které jsou otištěny v knize.
Po zbytek života shromažďoval důkazní materiál o hrůzách v době nacistické nadvlády, aby se i další generace dověděly o tom, jaké zločiny páchali fašisté na bezbranných lidech, o tom, co všechno přinášela nesmyslná válka.
Z tehdejších 137 vězňů třinácti národností, kteří pracovali v padělatelské dílně a 5. května 1945 byli osvobozeni, jich dnes zůstalo naživu už jen velmi málo.
Z československých vězňů pouze jeden - Adolf Burger.

Komentáře ke knize
Adolf Burger

Adolf Burger byl slovenský Žid, který se za 2. světové války jako vězeň zúčastnil operace Bernhard – německého projektu padělání platidel spojenců. V mládí se vyučil typografem. Poté pracoval na stavbách a v letech 1937–1939 sloužil v československé armádě. Po vzniku samostatného slovenského státu pracoval v Bratislavě v oboru, kterému se vyučil. Současně se zapojil do odbojové činnosti komunistické skupiny, která se snažila o záchranu slovenských Židů. Adolf Burger tiskl falešné křestní listy. V roce 1942 byl zatčen a spolu se svou ženou Giselou, transportován, nejdříve do Žiliny a poté do Osvětimi. Manželka Osvětim nepřežila. Jelikož byl povoláním typograf, byl přesunut do Sachsenhausenu, kde probíhala operace Bernhard, při níž vězňové padělali bankovky a další tiskoviny jako např. dokumenty. Byl posledním žijícím pamětníkem této akce, o které napsal knihu Ďáblova dílna získal v roce 2008 cenu Oscar za nejlepší cizojazyčný film. Od roku 1945 žil v Praze. Zemřel 6. prosince 2016 ve věku 99 let.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Potřebujete místo v knihovně?

Prodejte své knihy přes aplikaci Booxy!

Zjistit cenu