Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Filosofie symbolických forem 1, Jazyk.

Ernst Cassirer, Miloš Havelka

Oikoymenh | 1996


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 302
Jazyky: česky
Překladatel: Karel Berka
Edice: 1. svazek ed. Oikúmené 46x
Vydání: 1. vyd
ISBN: 80-86005-10-0 (váz.)
Vydáno v: Praha
Vystaveno: po 21. března 2022 12:02
Číslo položky: 299921

Kniha je jedním ze zakladatelských děl tzv. filosofie kultury, patří k nejvýznamnějším filosofickým spisům 20. století vůbec.

Komentáře ke knize
Ernst Cassirer

Ernst Cassirer – 13. duben 1945 New York) byl německo-americký novokantovský filosof, známý jako autor filosofie kultury, založené na teorii symbolů. Zabýval se také fenomenologií, gnozeologií , filosofickou antropologií, filozofií vědy, estetikou a dějinami filosofie. Narodil se v bohaté židovské rodině v tehdy německé Vratislavi . V roce 1892 začal studovat právo a potom literaturu a filosofii na berlínské univerzitě, mimo jiné u Maxe Schelera a Georga Simmela, roku 1896 přešel na univerzitu v Marburgu, kde roku 1899 promoval u známého novokantovce Paula Natorpa prací o Descartově kritice matematického a vědeckého poznání. Roku 1902 se oženil a roku 1906 se v Berlíně habilitoval prací o problému poznání ve vědě a filosofii a působil zde jako soukromý docent. V téže době se spolu s Natorpem podílel na vydání Kantových sebraných spisů. Roku 1919 byl povolán jako profesor filosofie na nově založenou univerzitu v Hamburku, kde byl roku 1929 zvolen rektorem. Zde také v letech 1923–1929 vydal své nejznámější dílo, "Filosofie symbolických forem", a intenzivně se zabýval filosofickými otázkami teorie relativity. V roce 1929 se zúčastnil veřejné disputace s M. Heideggerem v Davosu, která vyvolala značnou pozornost, nepřinesla však významné výsledky. Po nacistickém převratu roku 1933 emigroval do Anglie a přednášel na Oxfordské univerzitě a roku 1935 přijal pozvání na univerzitu v Göteborgu, kde roku 1939 získal švédské občanství. Roku 1941 odjel do USA a přednášel nejprve na Yaleově univerzitě v New Havenu a od roku 1944 na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde také zemřel. V New Yorku napsal svoji filosofickou antropologii, "Esej o člověku" a své poslední dílo "O mýtu státu", vydané posmrtně v roce 1946. Cassirerovo myšlení vychází z Natorpova novokantovství, oproti Kantovi však nechápe pojmy prostoru a času jako apriori, nýbrž jako „první zkušenosti“. Za skutečné apriori pokládá jen rozumové principy...

Miloš Havelka

Český sociolog a filozof. Působí na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Zabývá se dějinami idejí, „českou otázkou", významnými postavami české i evropské sociologie a politiky . K jeho významným pracem patří výbory z dějin českého historického a filozofického my­šlení 19. a 20. století.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat