Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Film včera a dnes

Karel Smrž, Jan Hejman

Naše vojsko | 1956

Kategorie:
Štítky:

119 Kč

Stav:
Dobrý, lehce opotřebená obálka
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 174 , 30 nečíslovaných obrazových příloh
Jazyky: česky
Edice: 58. svazek ed. Universita vojáka 12x
Vydání: Vydání I.
Vydáno v: Praha
Vystaveno: út 19. března 2024 6:20
Číslo položky: 796546

Kniha podává výtah z obsáhlých "Dějin filmu" (Praha. Družstevní práce, 1933), jejichž autorem byl průkopník českého filmu Karel Smrž (1897-1953). V prvních kapitolách je vylíčen vývoj filmu od jeho primitivních začátků až do 50. let 20. století. Druhá část knihy je věnována jednotlivým úsekům soudobé filmové tvorby. Pojednává o její stránce technické i organizační a o kulturním poslání filmu.

Komentáře ke knize
Karel Smrž

Karel Smrž byl filmový historik a kritik, scenárista, kameraman, dramaturg, publicista a docent Filmové fakulty Akademie múzických umění v Praze. Narodil se 19. dubna 1897 v Sobotce v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji do učitelské rodiny. V roce 1908 začal studovat na jičínské vyšší reálce, po přestěhování rodiny do Prahy, dokončil školu na vyšší reálce na Malé Straně, kde v roce 1915 odmaturoval. Už od mládí se jeho zájem soustřeďoval na právě se rodící kinematografii, zejména o její technickou stránku a historii. Již jako student vyšší reálky si vyrobil svou první primitivní přijímací kameru. Na svá první setkání s "živými fotografiemi" po letech vzpomínal takto: Tento zájem byl určující i pro jeho další studium. Po maturitě se zapsal na strojní a elektrotechnické inženýrství na Českém vysokém učení technickém v Praze , kterou absolvoval v roce 1926. Během studia byl zaměstnán jako asistent fyzikálního ústavu ČVUT, stal se tajemníkem Československé společnosti pro vědeckou kinematografii a začal publikovat své první práce věnující se technickým a historickým otázkám filmu. První knihou byla v roce 1922 vydaná Vývoj a význam kinematografie a filmu, v roce 1924 vychází první větší česká publikace o filmu s názvem Film: podstata, historický vývoj, technika, možnosti a cíle kinematografu. Během studií rovněž zkonstruoval svou první amatérskou kameru na normální film, kterou nazval Kinetom, a se kterou natočil svůj první krátký dokumentární film Madame Curie v Praze . Několik let pracoval společně s odborníky na dlouhém populárně vědeckém filmu Radium, tajemství života a stvoření, který byl dokončen v roce 1930. V roce 1926 spoluzakládá měsíčník Kinematografie, který vydává Československá společnost pro vědeckou kinematografii. Byl to jeden z prvních českých periodik věnujících se filmové technice. V následujících letech působí jako redaktor a přispěvatel do dlouhé řady časopisů zabývajících se filmem (n...

Jan Hejman

Narozen 23.6.1890 v Řepíně u Mělníka, zemřel 16.8.1957 v Liberci. Středoškolský profesor, literatura a překlad z oboru kinematografie.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet