Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Encyklopedie fantastického filmu : 1000 nejlepších filmů

Kol aut, Ivan Adamovič

Cinema | 1994


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná
Počet stran: 224 , [16] barevných fotografií
Jazyky: česky
Ilustrátor: Martina Kacetlová
Vydání: 1. vydání
ISBN: 9788090167537
Vydáno v: Praha
Vystaveno: pá 15. září 2023 13:02
Číslo položky: 641375

U nás první a dodnes snad jediná encyklopedie pojednávající o hororových filmech. Zřejmě jako každá encyklopedie má svoje klady i zápory. Pokud začnu od toho špatného…, tato kniha nese podtitul 1000 nejlepších filmů sci-fi, fantasy, horror; hned v úvodu však autor uvádí (tedy konkrétně v oblasti hororů), že: „Horror jako široký pojem pro filmy vyvolávající strach musíme v naší encyklopedii omezit na horror s prvky fantastiky. Z tohoto důvodu zde nenaleznete takové slavné filmy jako Psycho nebo Halloween.“ Osobně si myslím, že když člověk vidí napsáno …nejlepších, pochopí, že tam všechny filmy nebudou. Na druhou stranu v knize je několik filmů u nichž autoři dávají jasně najevo, že nejlepší nejsou… (např. Elvira, Mistress of the Dark, nebo Spontaneous Combustion) a u nás známé evropské filmy jako Paura nella citta dei morti viventi nebo Demoni tu chybí. Další dost důležitou věcí je rozdělení filmů do skupin (A – B), v první z nich se můžeme dozvědět hodně zajímavostí, ale v částí B je to pravý opak. Když například autoři v části E rozebírají knihu The Encyclopedia of Science Fiction Movies, naráži na situaci, „kdy je u některých filmů obsah tak stručně načrtnutý, že se člověk, který film neviděl, nedozví o čem vlastně je“. Samotní autoři však ve své encyklopedii udělali naprosto stejnou chybu. Další věc, na kterou bych chtěl upozornit, je skutečnost, že autoři (většina) mají raději sci-fi než horor což je z knihy poznat už jen výběrem filmů a jejich rozdělením do části A a B. Tato kniha je přes všechno velmi dobrou pomůckou nejen pro začátečníky i když v dnešní době už určitě nebude mít takový úspěch jako v době vydání. Encyklopedii fantastického filmu doporučuji hlavně těm, kteří mají v oblibě známe, americké (fantastické) filmy, o těch méně známých se ani tady moc nedozvíte. Encyklopedie se dělí na pět základních částí A-E:

A: nachází se zde těžiště knihy – podrobná hesla o třech stovkách celovečerních hraných filmů fantastického žán­ru.
část B obsahuje stručné údaje a krátké anotace o dalších téměř 700 filmech.
část C stručně pojednává o fantastickém žánru na televizní obrazovce (kromě angloamerických seriálů je tu odstavec o několika českých a třech zahraničních uvedených v české televizi)
část D obsahuje různé žebříčky, přehledy a statistiky, vztahující se k tématu:
…Finančně nejúspěšnější fantastické filmy …Fantastické filmy oceněné Oscarem …Fantastické filmy oceněné Hugem …České fantastické filmy oceněné na festivalech …Nejoblíběnější fantastické filmy u nás …Literární předlohy fantastických filmů …Osobní žebříčky kritiků

v části E na závěr encyklopedie naleznete rejstřík režisérů všech filmů obsažených v sekci A nebo B, seznam použité, citované a doporučené literatůty a odkazový rejstřík.
…Rejstřík režisérů …Odkazový rejstřík názvů filmů …Seznam literatury Nakonec ještě jedna věc. Z Encyklopedie je poznat, že autoři kopirovali jiné, dříve vyšlé knihy, tedy myslím formou celkové úpravy. Na tom teda není vůbec nic špatného a rozhodně to neodsuzuju, ale… jako v některých knihách, rozhodli se i zde vystavit své žebříčky nejoblíbenějších filmů (a nejoblíbenější filmy některých filmových kritiků). Nechápu jaký tohle má význam. Za prvé by asi snad měl člověk taky zveřejnit seznam filmů, které vůbec viděl, protože mezi nejlepší horory (v době vydání knihy) patří u většiny naších filmových publicistů The Shining, The Thing (1982), Ptáci, Scanners a Evil Dead (beru ohled na to, že v té době u nás moc hororů dostupných nebylo). Například jeden z autorů považuje film The Thing (1982) za jeden ze tří nejlepších (jim uvedených) hororů, ale v samotné recenzi mu dává tři body z pěti (?). Pokud tady toto má být základ HORORU, tak to je teda trochu slabé. A pokud by se z této encyklopedie rozhodl vycházet třeba nějaký „začátečník“ není to pro něho trochu špatný příklad? Ptáci jako jeden z nejlepších hororů? To snad NÉ, myslím, že už v dobách jeho vzniku bylo mnoho lepších filmů, ale to je samozřejmě věc názoru…

Komentáře ke knize
Ivan Adamovič

Ivan Adamovič je český publicista, novinář, spisovatel a překladatel, zejména science fiction literatury . Vystudoval obor Vědecké informace a knihovnictví na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. V 90. letech 20. století bylo jeho působení spojeno především se žánrem science fiction. Byl jedním ze zakladatelů sci-fi měsíčníku Ikarie, v němž působil od jeho vzniku v roce 1990 do roku 2007 jako redaktor zahraniční prózy a publicistiky. V roce 1997 přešel v Ikarii na externí úvazek a postupně působil zároveň s prací v Ikarii v těchto médiích: alternativní časopis Živel , měsíčník Quo , internetový deník inZine.cz , Hospodářské noviny , Pražský deník , příloha Pátek Lidových novin , finanční měsíčník Finmag , měsíčník Reader´s Digest a čtrnáctideník TV Max . Nyní pracuje v Deníku N. Přispíval do řady českých i zahraničních časopisů. Pro nakladatelství Najáda v Praze vedl edici Manta. Je držitelem celkem dvanácti Cen Akademie Science fiction, fantasy a hororu , z toho čtyřikrát jako nejlepší SF redaktor, třikrát za nejlepší teoretický text roku, v roce 2005 tuto cenu získal za dlouholetou práci pro žánr science-fiction. Pro různá média píše kritiky literatury, filmu a výtvarného umění, v posledních letech zejména pro Lidové noviny, Hospodářské noviny, deník E15, server Aktuálně.cz a měsíčník Bel Mondo. Byl hostem v řadě televizních diskusních pořadů . Na Fakultě sociálních věd UK vyučoval vlastní volitelný předmět Úvod do populární kultury. Byl spolukurátorem výstavy Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu, která se uskutečnila v roce 2010 v Domě umění města Brna a v pražské galerii DOX . Je rozvedený, se současnou partnerkou má syny Medarda a Leoše a dceru Rosu. Od září 2012 v...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat