Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.
Vážení zákazníci, od 2:45 bude na webu probíhat údržba, stránka bude zhruba 1 hodinu nedostupná. Za komplikace se omlouváme.

Divnopis : [Díl] 2 - proč se to tak jmenuje?

Pavel Tumlíř, Marek Janáč, Milan Harvalík

Radioservis, Český rozhlas | 2008


99 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná
Počet stran: 310
Jazyky: česky
Vydání: První vydání
ISBN: 9788086212616
Vydáno v: Praha
Vystaveno: pá 5. ledna 2024 16:25
Číslo položky: 726709

Komu vadí, že muži o svých ženách od nepaměti říkávají "moje stará", měl by vědět, že je to výraz nejhlubší lásky k ženě, kterou nechtějí ztratit. Tedy alespoň byl - v době, kdy vznikala jména českých vesnic s divnými jmény.
V této publikaci, kerá je již druhým dílem knižní verze úspěšného seriálu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, se vydáte na dobrodružnou cestu za původem takových našich místních jmen, nad nimiž zůstává rozum stát. Dozvíte se, podle jakého hříchu dostaly jméno Dalskabáty, která obec se jmenuje podle toho, že ji obývali lakomci, kde si svůj název zasloužili tím, že zmydlili zloděje, či kde lidé jedli kůru tak vehementně, až jim podle toho vesnici posměšně pojmenovali.

Komentáře ke knize
Pavel Tumlíř

Pavel Tumlíř byl český rozhlasový redaktor. Ač v letech 1951 až 1955 vystudoval dramaturgii a režii na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění a během studií i po nich působil coby dramaturg v Městském oblastním divadle v Benešově, od roku 1958 byl zaměstnancem Československého a později Českého rozhlasu. Odtud po 48 letech odešel roku 2006 do důchodu. Na počátku svého rozhlasového působení pracoval jako hlasatel . Následně však přešel k dramaturgii a moderování pořadů pro mládež. Tomu se věnoval celá šedesátá a částečně i sedmdesátá léta 20. století. Podílel se tak na přípravě pořadů Pionýrská jitřenka, Mikrofórum, Vysílejte s námi, Turádio nebo Dům bez čísla. V letech 1974 až 1979 moderoval ranní vysílání Dobré ráno, do něhož připravoval i některé jeho příspěvky. Spolu s Markem Janáčem pro rozhlas připravil pořad Divnopis, jenž se věnoval zjišťování původu neobvyklých názvů měst a obcí v České republice. Na pořadu spolupracoval i český jazykovědec, onomastik Milan Harvalík. Na základě inspirace rozhlasovou relací vyšly posléze i tři stejnojmenné knihy, jejímiž autory jsou Tumlíř spolu s Janáčem a Harvalíkem.

Marek Janáč

Marek Janáč je český publicista a dokumentarista, někdejší pracovník Českého rozhlasu. V rozhlase začal pracovat 5. srpna 1991 a věnoval se denní režii. Následující rok se stal členem redakce A–Z, kde debutoval dokumentem Bylo, nebylo… V roce 1994 přešel na stanici Radiožurnál, kde setrval až do roku 2008, kdy převzal vedení populárně-vědeckého magazínu Meteor. Janáčem vytvořené příspěvky či pořady sklízely ocenění jak v České republice, tak v zahraničí. Na konci roku 2013 ovšem z Českého rozhlasu odešel. Nyní působí v redakci vědecko-populárního časopisu Vesmír. Již během rozhlasové éry spolupracoval také s Českou televizí, pro kterou společně s Pavlem Tumlířem a Milanem Harvalíkem připravil 52dílný seriál Divnopis. Autorská spolupráce s pořady Ta naše povaha česká, PORT. Režisér dokumentů Před rokem začalo pršet , Stopaři dinosaurů či Brány . Spoluautor dokumentu Těla nevydávat . Autor CD Události 1996, 1997 , Události 1998 , 2CD Druhá světová válka , Osmdesát v hodině , Druhá světová válka , 1968-1969 , 1989 . Přispěvatel na CD Události 1999 . Společně s Pavlem Tumlířem a Milanem Harvalíkem napsal knihy Divnopis I a Divnopis II , mapující původ názvů některých obcí a měst v ČR. V roce 2004 založil a zorganizoval soutěž pro školní děti mezi 10 a 15 lety pojmenovanou Expedice vesmír, jež měla za úkol popularizaci vědy. Další ročníky soutěže se konaly pod stejným názvem v létech 2014 a 2015. V roce 1996 získal na mezinárodním festivalu Prix Bohemia Radio národní cenu za publicistický pořad Mámo, já fetuju. V roce 2000 postoupil jeho feature Velká pardubická mezi sedm nejlepších dokumentů na mezinárodním festivalu Prix Europa v Berlíně. Za rok 2004 obdržel od Českého klubu skeptik...

Milan Harvalík

Milan Harvalík je český jazykovědec zaměřený na onomastiku. Působil v Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky na pozici vedoucího Oddělení onomastiky. Vedle toho býval též členem rady tohoto ústavu. Harvalík vystudoval v magisterském studiu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity neučitelské obory český jazyk a literatura a ruský jazyk a literatura. Promoval v roce 1994. Následně dálkově pokračoval v doktorandském studiu na téže fakultě, kdy se zabýval českým jazykem se specializací na onomastiku a dialektologii. Studia dokončil v roce 2001 ziskem akademického titulu Ph.D. O rok později získal na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy akademický titul doktora filozofie. V letech 1990 - 2019 působil v Ústavu pro jazyk český AV ČR. Nejprve jako pomocná vědecká síla, následně coby pracovník onomastického oddělení a od roku 2006 jako jeho vedoucí. Současně s tím byl od roku 1994 činný též v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, kde vedl semináře z toponomastiky a antroponomastiky a také diplomové práce v tomto oboru. Počínaje rokem 2005 je i školitelem doktorského studia pro obor Český jazyk v rámci studijního programu Filologie na této fakultě. Je řešitelem či spoluřešitelem několika grantů v oblasti onomastiky a dále členem několika odborných institucí v České republice i v zahraničí. Působí také v redakčních radách českých i zahraničních odborných časopisů zaměřených na onomastiku. Pořádal též vědeckou konferenci o onomastice v Praze a podílel se na pořádání konferencí v zahraničí . V roce 2004 získal prémii Otto Wichterleho pro mladé vědecké pracovníky Akademie věd České republiky.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více