Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Astronomický a astronautický slovník

Josip Kleczek, Zdeněk Švestka

Orbis | 1963


99 Kč 79 Kč

Stav:
Dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 508 s., [42] s. obr. příl
Jazyky: česky
Edice: Věda a život 32x
Vydání: 1. vyd.
Vydáno v: Praha
Vystaveno: po 23. října 2023 10:12
Číslo položky: 670642

V poslední době dosáhla astronomie a hlavně astronautika pronikavých úspěchů. Současně rostl počet čtenářů běžné literatury a posluchačů lidových kursů, kteří však neznají nové termíny. Aby si je osvojili, vychází slovníkjmennýcha věcných hesel. Zachycuje nejdůležitější pojmy, a to i z fyziky, geofyziky, meteorologie, matematiky, chemie, biologie ad.

Komentáře ke knize
Josip Kleczek

Josip Kleczek byl český astronom a sluneční fyzik. Napsal také řadu odborných a populárně-vědeckých publikací, např. Velkou encyklopedii vesmíru. Narodil se v severozápadní, převážně chorvatské části dnešní Bosny a Hercegoviny, koncem 20. let se jeho česká matka se synem vrátila do své rodné obce Štěpánov nad Svratkou. Roku 1949 absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. V Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově se věnoval především sluneční aktivitě, protuberancím a později i otázkám sluneční energie a energetické bilance Země. Jeho pedagogická činnost zahrnovala přednášky na Univerzitě Karlově a dalších vysokých školách v zahraničí. Napsal či se podílel na množství astronomických monografií a slovníků . Po mnoho let působil ve funkci prezidenta komise pro výuku astronomie při Mezinárodní astronomické unii , založil a po dobu dvaceti let vedl Mezinárodní školu pro mladé astronomy při UNESCO a IAU. Jako jediný byl dvakrát vyznamenán cenou Littera astronomica České astronomické společnosti: Na jeho počest byla pojmenována planetka Kleczek. Byl čestným občanem obce Štěpánov nad Svratkou.

Zdeněk Švestka

Narozen 30. 9. 1925 v Praze, zemřel 2. 3. 2013 v Bunschotenu , prof., RNDr., DrSc., astronom a sluneční fyzik, vědecký asistent v Hvězdárně Ondřejov, vedoucí slunečního oddělení Astronomického ústavu ČSAV , prezident 10. komise Mezinárodní astronomické unie , v roce 1972 emigroval, pracoval v laboratořích firmy American Science and Engineering v Cambridgi, od roku 1977 v Laboratoři pro výzkum kosmického prostoru v Utrechtu ; věnoval se sluneční fyzice, studiu slunečních erupcí, spolupodílel se na návrhu a relalizaci prvního slunečního rentgenového teleskopu s vysokým rozlišením pro kosmickou stanici Skylab.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Potřebujete místo v knihovně?

Prodejte své knihy přes aplikaci Booxy!

Zjistit cenu