Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Zítra bude líp : kronika míru, války a exilu

Zdena Kaprálová

Sursum | 1992


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 427
Jazyky: česky
Překladatel: Zdena Kaprálová, Zdeněk Gerych
Edice: České osudy 9x
Vydání: Vydání třetí, v češtině druhé
ISBN: 9788090103887
Vydáno v: V Tišnově
Vystaveno: út 7. listopadu 2023 15:15
Číslo položky: 682294

Kniha Zdeny Kaprálové Zítra bude líp je skutečným příběhem o zápasu s totalitními režimy a nenávistí, kterou podněcovaly. V mikrohistorickém vyprávění rodiny Kaprálových se zrcadlí život generace, která proti své vůli procházela bouřlivým obdobím našich dějin. Strhující na knize je její autenticita - skutečné postavy prožívají skutečné události své doby – se strachem, slzami, odhodláním, s důvěrou i přemoženi zoufalstvím. Plasticitu mistrného vyprávění podtrhují obrazy z míst, která jsou řadě čtenářů známa z vlastní zkušenosti: brněnské ulice, údolí Říčky, modřická továrna Biochema (později Fruta).
Druhé české vydání knihy je doplněno o šestnáctistránkovou fotografickou přílohu ilustrující děj knihy, vzpomínku Evy na své rodiče, kapitolu o mecenášství Kaprálových v České republice a stručnou historii klíčových míst knihy - továrny Biochema a Horního mlýna na Říčkách (dnes Kaprálův mlýn).
3. vydání, v češtině 2.

Komentáře ke knize
Zdena Kaprálová

Zdena Kaprálová rozená Šrámková. Její otec, pokrokový statkář řadu let vykonával funkci starosty a podílel se na zakládání různých spolků. Zdena vystudovala střední školu v Prostějově. Kvůli maminčině nemoci nepokračovala ve studiu na univerzitě a absolvovala Soukromou školu pro dívky na Klášterním Hradisku v Olomouci. V roce 1932 se provdala za Aleše Kaprála, průmyslového chemika, jehož rod měl kořeny ve Vrbátkách. Zprvu s ním žila v Belgii a v roce 1939 koupila mlýn v Říčkách u Brna. Její manžel byl ředitelem Biochemy v Modřicích. Chtěli zde najít útočiště a aspoň částečný klid před útrapami nadcházející druhé světové války. Kaprálovi mlýn od základu rekonstruovali, aby vyhovoval veškerým požadavkům kladených na moderní bydlení tehdejší doby a proměnili jej v útulný domov, ve kterém prožili léta německé okupace. V dubnu 1945 se údolím Říčky přehnala fronta a mlýn byl následkem těžkých bojů silně poškozen. Po skončení války odešli Kaprálovi na sklonku roku 1946 spolu s dvěma dcerami za prací do tehdy velmi neklidné Indie, pak do Austrálie, kde žili v Sydney a nakonec se v roce 1957 usadili v Arizoně ve Spojených státech. Tam inženýr Kaprál dosáhl mnoha úspěchů v průmyslové chemii. Děti Eva Searle a Jana Abels . Životní osudy své rodiny, zejména v letech války prožívaných v Horním mlýně, popsala paní Kaprálová v knize Zítra bude líp . V roce 1993 byl mlýn ve značně zdevastovaném stavu navrácen paní Kaprálové, která se jej rozhodla pronajmout Junáku - Svazu skautů a skautek České republiky. Její čin připomíná pamětní deska, umístěná na hlavní mlýnské budově. Dne 17. srpna 1992 navštívila Zdena Kaprálová rodiště a spolu s manželem se stali čestnými občany obce Vrbátky. K 1. červnu 1995 byla Základní škola ve Vrbátkách pojmenována jménem slavné rodačky. Kaprálův mlýn v Říčkách věnovali potomci v roce 2007 skautům....

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet