Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.
Doprava zdarma!
Pavel Štecha: Židovské Město pražské

Židovské Město pražské

Pavel Štecha, Miroslav Fokt, Milada Vilímková, Vladimír Uher

Aventinum | 1993


799 Kč

Stav:
Dobrý až velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 231
Jazyky: česky
Vydání: 1. vyd.
ISBN: 9788085277234
Vydáno v: Praha
Vystaveno: čt 1. února 2024 8:47
Číslo položky: 746860

První kapitola "Dějiny" přináší málo známé informace o židovském sídlišti na levém břehu Vltavy, zprávy o pohybech Židů v Evropě či rekonstrukci stavební situace pražského Židovského Města v průběhu staletí až do asanace ghetta. V kapitole "Jak žilo pražské ghetto" se čtenář seznámí s židovskými tradicemi, zvyky a obřady, s proměnami kontaktů mezi Židy a jejich křesťanským okolím. "Osobnosti pražského ghetta" jsou pestrým defilé postav od méně známých až po ty nejproslulejší, které se proslavily a obohatily ghetto duchovně i materiálně. Představu o již neexistujících i zachovaných stavbách Židovského Města přináší kapitola "Pražské synagogy". Názorný popis těcho budov je konfrontován s architekturou křesťanskou. Náhrobní kameny, nápisy a z nich vyčtené osudy jsou obsahem části "Starý židovský hřbitov". Náhrobní nápisy plasticky zrcadlí zašlý svět židovské Prahy. Poslední kapitola "Synagogální umění" seznamuje s jedinečnými památkami shromážděnými a vystavenými v pražských synagogách a v Židovském muzeu, včetně jejich použití při výročních židovských svátcích. Je v ní vzpomenuto i umělců, kteří se ghettem inspirovali a jejichž zásluhou nezhaslo beze stopy. (Ze záložky). - Prameny. Výběr z literatury. Rejstřík jmenný a věcný. 187 vyobrazení.

Komentáře ke knize
Pavel Štecha

Pavel Štecha byl český fotograf. Vystudoval fotografii na FAMU, kterou absolvoval v roce 1971. V období let 1970–1972 vytvářel cyklus Majitelé chat, ke kterému se vrátil znovu po deseti letech, aby fotografoval stejná místa a zachytil změny. V letech 1974–1994 učil fotografii na FAMU. V roce 1989 se stal oficiálním fotografem Občanského fóra. V roce 1992 byl obrazovým redaktorem deníku Prostor. Ve stejném roce obdržel druhou cenu World Press Photo za fotografii Václava Havla naslouchajícího u obrazu Mistra Theodorika. V devadesátých letech se věnoval fotografování architektury. Od roku 1993 učil na Vysoké škole umělecko-průmyslové, kde založil ateliér fotografie. Spolupracoval také na natáčení dokumentárních filmů, např. Viktora Polesného a Heleny Třeštíkové.

Milada Vilímková

Vystudovala dějiny umění a klasickou archeologii na UK v Praze . Vzdělání si doplnila studiem egyptologie a egyptského výtvarného umění. Provdala se za židovského rabína Otto Munelese. Napsala několik knih: Starověký Egypt, Židovské město pražské, Stavitelé paláců a chrámů, Ve znamení břevna a růží. Vydala informační brožuru – Státní zámek Vizovice a památky v okolí. Spolu s manželem je pohřbena na Židovském hřbitově v Praze.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Potřebujete místo v knihovně?

Prodejte své knihy přes aplikaci Booxy!

Zjistit cenu