Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Psancem : [vlastní životopis tepelského opata Heřmana Josefa Tyla]

Heřman Josef Tyl

Karmelitánské nakladatelství | 2006

Zobrazit vše

219 Kč

Stav:
Velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná
Počet stran: 254 s., [8] s. obr. příl
Jazyky: česky
Edice: 23. svazek ed. Osudy 52x
Vydání: 2., upr. vyd. , V KNA 1.
ISBN: 9788071950295
Vydáno v: Kostelní Vydří
Vystaveno: st 20. prosince 2023 15:47
Číslo položky: 717591

Podtitul: Vlastní životopis tepelského opata Heřmana Josefa Tyla.
Na opatu Tylovi je obdivuhodné jeho vlastenectví, češství, které ačkoliv neustupovalo ze svých pozic, zahrnovalo přístup k Němcům oproštěný od předsudků a nevraživosti. Týkalo se to nejen situací za války, ale i přístupu k Němcům odsunutým po jejím skončení z tepelského pohraničí a zvláště k německým tepelským řeholním spolubratřím. Otec Heřman byl vzorem kladného přístupu ke všem lidem: pro spolubratry bylo každé setkání s ním zážitek, věřící si ho oblíbili natolik, že ho od sebe mnohdy nechtěli ani pustit, s láskou na něj vzpomínají pochopitelně také spoluvězni za Německa i z vězení za komunismu.
Práci Heřmana Tyla lze v jistém smyslu srovnat se zakladatelským úsilím Hroznatovým, bez jehož úsilí by česká Teplá patrně neexistovala. Otec opat psal své vzpomínky v sedmdesátých letech dvacátého století, vycházejí ale teprve nyní.

Komentáře ke knize
Heřman Josef Tyl

Heřman Josef Tyl byl premonstrát, převor a později opat kláštera Teplá v západních Čechách, byl významnou osobností katolické církve v Československu ve 20. století. Narodil se v Cakově v okrese Olomouc. Po maturitě na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži byl přijat do noviciátu v klášteře – kanonii premonstrátů v Nové Říši, kde přijal řeholní jméno Heřman Josef. Studoval teologii, a 5. července 1940 byl vysvěcen na kněze. V novoříšském klášteře zastával funkci provizora . V roce 1942 byl spolu s celým řeholním osazenstvem kláštera zatčen gestapem, postupně se svými spolubratry prošel vězením v Jihlavě, v Brně v Kounicových kolejích, a následně koncentráky v Osvětimi a Buchenwaldu. Během této doby řada vězněných kapitulárů novoříšských, včetně opata Pavla Součka, zemřela. V roce 1945 se P. Tyl mohl se zbytkem kapitulárů vrátit do Nové Říše. Dlouho zde nepobyl, protože již v r. 1946 si jej klášter Teplá zvolil převorem-administrátorem . V této době P. Tyl sepsal publikace o klášterech v Nové Říši a Teplé. Pedagogové a studenti z Přírodní školy v pražských Holešovicích na školním webu zmiňují, že v Tylově pozůstalosti byl mimo jiné objeven rukopis knihy "Ježíš Kristus v koncentračním táboře" . Součástí knihy je i doposud nepublikovaná Křížová cesta , kterou H. J. Tyl napsal pro své spoluvězně v koncentračním táboře Buchenwald. V roce 1952 byl P. Tyl zatčen a odsouzen k dvanácti letům vězení. Po šesti letech byl propuštěn. Jakožto duchovní bez Státního souhlasu k výkonu duchovenské činnosti si potřeboval najít civilní zaměstnání. Pracoval jako skladník a nakonec i jako místopředseda JZD v rodném Cakově. Od roku 1964 mohl opět působit v duchovní správě. Byl administrátorem v Bohuslavicích u Konice a následně děkanství v Mariánských Lázních. Zde mu jako kaplan vypomáhal pozdější pražský světící biskup ...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat