Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Oregonská stezka

Francis Parkman

Ivo Železný | 1992


69 Kč

Stav:
Dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 189
Jazyky: česky
Překladatel: Jiří Stránský
Vydání: Vyd. 2.
ISBN: 9788071160755
Vydáno v: Praha
Vystaveno: út 2. ledna 2024 10:31
Číslo položky: 722335

Za dobrodružstvím do skalnatých hor! Tvrdohlavý Pontiac! Život v pevnosti Laramie! Válečné stezky Indiánů! Ve vigvamu Velkého havrana! Lov v černých horách! Rozmluva se strážným duchem!

Velké dobrodružství při putování po Oregonské stezce do Skalistých hor z doby osídlování Divokého západu. Válka mezi Spojenými státy a Mexikem a zároveň vzrůstající nepřátelství mezi bílými a Indiány způsobily, že toto území bylo pro cestovatele skutečně horkou půdou.

Spisovatel Francis Parkman podnikl svou dobrodružnou výpravu do nitra americké divočiny v roce 1846, kdy se ještě po prériích honila stáda bizonů a indiánské kmeny byli dosud svrchovanými pány své země.

Komentáře ke knize
Francis Parkman

Francis Parkman byl americký historik, známý pro své dílo o Severní Americe v období kolonialismu. Pocházel ze zámožné rodiny, jeho rodiči byli reverend Francis Parkman a jeho druhá žena Caroline Hall Parkmanová. Měl pět sourozenců: Caroline, Mary, Eliza, Johna Eliota a Sarah z otcova prvního manželství. Od dětství jej sužovaly zdravotní problémy. V mladém věku byl poslán na lesní farmu svého dědy u Medfordu v Massachusetts, aby si upevnil zdraví životem v přírodě. Často spával v lese, jezdil na koni bez sedla a naučil se lovit. Od roku 1831 studoval na privátní Chauncy Hall a v roce 1840 vstoupil na Harvard. Ještě před ukončením studií ho rodiče poslali na cestu po Evropě. Plavil se po Středozemním moři, kde navštívil některé ostrovy, viděl Itálii, Švýcarsko, Francii a Skotsko. Cesta trvala od listopadu 1843 do června 1844. Na podzim 1844 nastoupil na harvardská práva. V roce 1845 publikoval své první články v Knickerbocker Magazine. V roce 1846 získal právnický titul a pokračoval ve svých studijních cestách. Strávil i nějakou dobu mezi Siouxy. Tato zkušenost ho velmi ovlivnila. Jeho dřívější poměrně sympatické nazírání na Indiány se výrazně změnilo. Začal je považovat za divochy a opilce, jejichž úpadek, porážky ve válkách a zkáza byly nevyhnutelným triumfem civilizace nad barbarstvím. Tento způsob nazírání se objevuje i v jeho historických dílech, za což sklidil tvrdou kritiku některých moderních historiků. V té době procestoval různé další části USA. Zároveň se u něj opět objevily zdravotní a psychické potíže. V květnu 1850 se oženil s Catherine Scollay Bigelowou, dcerou známého bostonského lékaře, se kterou měl tři děti: Grace Parkmanovou Coffinovou, Francise Parkmana III. a Katharine Parkmanovou Coolidgeovou. Syn zemřel ve třech letech na spálu. V roce 1856 procestoval Kanadu. V roce 1858 zemřela jeho žena po narození jejich posledního dítěte. Sám se téhož roku odjel léčit do Francie. Cesto...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více