Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Nedorozumění s rozumem, aneb, Konba žijby : Z čujby a myselby profesora Jakuba Hrona Metánovského k 155. výročí narození (1840-1995)

Jakub Hron, Jakub Hron Metánovský

Paseka | 1995

Štítky:

Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 271
Jazyky: česky
Vydání: 1. vyd.
ISBN: 9788085192933
Vydáno v: Praha
Vystaveno: pá 2. února 2024 14:41
Číslo položky: 748278

Z čujby a myselby profesora Jakuba Hrona Metánovského (1840-1995) k 155. výročí jeho narození uspořádal Vladimír Borecký.

Výbor z díla "obzvláštníka" Jakuba Hrona, které uchvátí nejen svou neuvěřitelnou jazykovou originalitou, ale i myšlenkovou neotřelostí na hranici šílenství.

Heslo: Komám přístojnotu pro sebe a dobro z ní plynoucí prožívám: Kdo chce se mnou putovati na poverchu zemském, může jednati podobně nebo úchylně. (Libomudravna)

Komentáře ke knize
Jakub Hron

Jakub Hron, používající přízvisko Metánovský , byl český učitel, fyzik, vynálezce a především tvůrce roztodivných českých novotvarů. Profesor Jakub Hron se narodil 4. června 1840 v rodině místního rychtáře. Jeho děd Tomáš Hron pocházel z Janovic. Studoval v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci a ve Vídni. Šestnáct let byl suplentem, přes dvacet let působil jako středoškolský profesor na gymnáziu v Hradci Králové, po deseti letech profesury byl předčasně penzionován a v klidu dožil jako starý svérázný mládenec v rodné vsi. Postupně studoval matematiku, fyziku, filozofii, astronomii, práva a v důchodovém věku medicínu, což mu poskytlo přehled z různých oborů. Jakub Hron byl nesmírně hloubavý. Toužil po vědění, ale s poznáním se nesmířil a přizpůsoboval si vše k obrazu svému. Převážně velmi svérázně. Pokoušel se upravovat český jazyk a vymýšlet novotvary. Student byl pro něj bažák, profesor zpyták, filozofie byla libomudravna, optimista lepšišťan, pesimista horšišťan atd. Nevzrušoval ho posměch okolí a v klidu vynalézal i v ostatních oborech. Pro svoji školní praxi zkonstruoval dvanáctistěnný nepřevrhnutelný kalamář nazvaný buňát nekotitelný, který se běžně používal. Vlastnil ho i Karel Čapek. Pracoval na projektu lokomotivy, která by nepotřebovala koleje, vyrobil i horkovzdušný balón ve tvaru slona, který však nebyl schopen vzlétnout. Neúspěšně se pokoušel změřit vzdálenost od Země ke Slunci pomocí vlastního přístroje kulstínměru. Vyznačoval se také výstředním způsobem oblékání, např. nosil špičatý klobouk, který sám navrhl a pojmenoval hronoid. V soukromém životě byl velmi asketický . Jeden z jeho vynálezů mu umožňoval kouřit jeden doutník déle než čtrnáct dnů. Část kuriózních památek na tohoto originálního vynálezce uchovává muzeum v Kamenici nad Lipou. Muzeum Jakuba Hrona také v roce 2007 otevřela jeho rodná obec Metánov. Profesor Hron dožil svůj život v klidu své samoty a zemřel ve věku 80 let ...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více