Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Naši pavouci

Jan Buchar, Antonín Kůrka

Academia | 1998

Kategorie:

Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná
Počet stran: 154
Jazyky: česky
Vydání: 1
ISBN: 80-200-0331-2
Vydáno v: Praha
Vystaveno: čt 27. října 2022 15:36
Číslo položky: 427839

Tato kniha se zabývá téměř výlučně druhy žijícími na našem území. Pavouci mají významnou úlohu při udržování přirozené rovnováhy mezi rostlinami a bezobratlými živočichy (kteří se rostlinami živí), neboť téměř všichni pavouci jsou hmyzožraví. V úvodních kapitolách se dozvíme něco o uspořádání těla a funkcích nejdůležitějších orgánů, významu pavouků, způsobu života, jejich vývoji a příbuzenských vztazích. Dále následuje přehled čeledí a Klíč k určování čeledí podle morfologických znaků (tzn., že je potřeba pavouka usmrtit) a Klíč k určování pavouků podle jejich životních projevů (je sice méně přesný, ale může posloužit při vyhledávání pavouků v přírodě). Dále pak jsou charakteristiky jednotlivých čeledí s druhy vyskytujícími se u nás.

Komentáře ke knize
Jan Buchar

Jan Buchar byl český učitel, průkopník lyžování a horské turistiky v Krkonoších. V zimě 1892-93 byl jedním z prvních krkonošských lyžařů, poté společně s pražským Ski klubem organizoval množství horských túr a propagačních přednášek. V roce 1903 se podílel na založení Svazu českých lyžařů a stal se jeho prvním předsedou. Měl podíl také na rozvoji turistické infrastruktury . Podporoval české menšiny v pohraničí. Za zásluhy o popularizaci sportu i rozvoj regionu byl oceněn čestným členstvím v několika sportovních klubech a čestným občanstvím v Jilemnici a dalších obcích. Narodil se r. 1859 v Mříčné. Přes 40 let působil jako učitel v Dolních Štěpanicích. Od roku 1884 se věnoval turistice. V roce 1892 dal podnět k založení první české studentské noclehárny na Labské boudě a k výstavbě cesty ze Žalého na Mísečky . V roce 1890 přivezl hrabě Jan Harrach na své panství norské lyže. V zimě 1892–93 podle nich nechal vyrobit na pile v Dolních Štěpanicích několik kopií a nabídl vybraným lidem, mezi jinými i učiteli Janu Bucharovi, aby je vyzkoušeli. Setkaly se s okamžitým úspěchem. Lesníci, kteří do té doby chodili do vysokého sněhu v „krokvích“ , se nyní mohli dostat s menší námahou i do jinak nepřístupných míst. Zatímco hrabě Harrach uvažoval o lyžích jen jako o pracovní pomůcce, uvědomil si Buchar jejich možnosti pro turistiku. Následujícího volného dne se vypravil s fotografem Hynkem Bedrníkem na lyžích na Benecko. O výletu večer nadšeně hovořili v restauraci U modré hvězdy v Jilemnici. Brzy se kolem nich vytvořila skupina, z níž zanedlouho vznikl Český krkonošský spolek „Ski“. O jeho založení napsal Buchar článek, který vyšel v časopise Pražský ilustrovaný kurýr 11. května 1893. Tam si jej všiml Josef Rössler, předseda lyžařského odboru Bruslařského klubu v Praze, který byl zal...

Antonín Kůrka

RNDr. Antonín Kůrka vystudoval biologii na PřF UK. V Národním muzeu v Praze pracuje jako kurátor sbírek bezobratlých. Zabývá se zejména arachnologií.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet