Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Islám a západ : historická paměť a současná krize

Luboš Kropáček

Vyšehrad | 2002


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 197
Jazyky: česky
Edice: 3. svazek ed. Moderní dějiny 11x
Vydání: Vyd. 1
ISBN: 80-7021-540-2 (váz.)
Vydáno v: Praha
Vystaveno: pá 10. března 2023 12:53
Číslo položky: 515737

Monografie předního českého arabisty shrnuje reálné poznatky o kořenech napětí mezi světem islámu a západní společností ve snaze najít východiska z krize.
Současnou krizí není střet s nábožensko-civilizačním protivníkem, ale s patologickým jevem nezvládnutých důsledků evropské kolonizace a následné dekolonizace. Autor se domnívá, že konfrontaci se lze vyhnout tak, že nepřijmeme sebedefinici útočníků jako politických odpůrců a vyzývatelů. Je třeba reagovat tak, jak reaguje právní stát a dále vést partnerský dialog s muslimy na úrovni politických stran, států, církví. Značná pozornost je věnována bouřlivým diskusím, které probíhají v muslimských státech a komunitách na adresu kritiky Západu směrem k muslimské společnosti v otázkách svobody, demokracie a úcty k lidským právům, sekularizaci, fundamentalismu, násilí. Z těchto důvodů polovina práce zahrnuje historii a rozbor nebezpečných křižovatek islámského a západního světa. Interpretuje názory předních odborníků, zejména ty které směřují k partnerství civilizací.

Komentáře ke knize
Luboš Kropáček

Luboš Kropáček je český islamolog, arabista, afrikanista a vysokoškolský pedagog. V šedesátých letech vystudoval arabistiku a anglistiku na FF UK. V roce 1968 se zúčastnil expedice Lambaréné. V letech 1961–1989 spolupracoval se Státní bezpečností, StB jej dokonce roku 1972 vyslala na tři týdny do Izraele, roku 1973 na orientalistický kongres do Paříže a poté ještě do několika arabských zemí. Od roku 1984 byl veden jako agent. Sám však tuto skutečnost přiznal a v jeho svazku sama StB uvádí, že se jedná o osobu neperspektivní k další spolupráci. Navzdory spolupráci s StB mu na FF UK nebyla prodloužena smlouva a až do roku 1990 se živil jako tlumočník politických špiček republiky a komunistického aparátu. Titul kandidáta věd získal až v roce 1990. V roce 1992 se habilitoval, profesorem byl jmenován v roce 2001. V současné době působí jako profesor v Ústavu Blízkého Východu a Afriky na Univerzitě Karlově. V letech 2008–2009 působil jako vedoucí Katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. K hlavním oborům jeho zájmu patří kultura a myšlení islámského světa, postavení islámu v Evropě dnes, dějiny Blízkého východu, dějiny a kultura Afriky a v neposlední řadě vztah křesťanství a islámu. Publikoval mnoho knih a vědeckých studií v českém jazyce i ve světových jazycích. V českém prostředí patří mezi oblíbené publikace jeho Islámský fundamentalismus nebo Duchovní cesty islámu.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Nevíte co číst?

Pošleme vám knihu z vašeho oblíbeného žánru jen za 29 Kč.

Zjistit více