Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Hordubal ; Povětroň ; Obyčejný život

Karel Čapek

Československý spisovatel | 1985

Kategorie:
Štítky:

89 Kč

Stav:
Dobrý, razítko knihovny
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 415
Jazyky: česky
Edice: Spisy Karla Čapka 32x, 8. svazek ed. Spisy / Karel Čapek 13x
Vydání: 23. vyd. Hordubala, 22. vyd. Povětroně, 19. vyd. Obyčejného života
Vydáno v: Praha
Vystaveno: st 7. února 2024 11:40
Číslo položky: 751240

Spisy Karla Čapka, jejichž osmým svazkem je naše vydání Čapkovy románové trilogie, připomínají dnešnímu čtenáři všestranným záběrem jedinečnou hodnotu i světový význam díla jednoho z nejlepších a zároveň v pravém slova smylu nejpopulárnějších českých spisovatelů.

Jedinečné je i pojetí tří románů, které vznikaly i vycházely postupně, do celku, jenž není trilogií běžného druhu, v které by čtenář sledoval vývoj týchž postav v několika románech, ale jenž je sjednocen vývojem téže základní myšlenky. Otázka po možnosti poznání druhého člověka se tu komplikuje až k pochopení toho, že jednou z cest ke svým bližním je také porozumět sám sobě, svému obyčejnému životu.

V Hordubalu je jediný, víceméně známý osud nahlížen zvenku z několika podobných hledisek, v Povětroni je osud neznámý rekonstruován z hledisek výrazně rozdílných a v Obyčejném životě, ve zdánlivě nezajímavém a šedém osudu, který snad ani nestojí za to, aby byl označen jako známý či neznámý, nalézá sám jeho nositel tajemné a mnohoznačné stránky své povahy i skryté možnosti a životní šance.

Složitost lidské povahy se od prvních vydání těchto románů málo proměnila a Čapkův přístup k člověku i jeho umělecký jazyk zůstává dodnes moderní, aktuální, potřebný a vyhledávaný.

Komentáře ke knize
Karel Čapek

Karel Čapek byl český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a amatérský fotograf. Byl mladší bratr malíře a spisovatele Josefa Čapka . Narodil se v Malých Svatoňovicích v rodině venkovského lékaře MUDr. Antonína Čapka. Matka sbírala slovesný folklor. S rodiči se brzy přestěhoval do Úpice, kde byl v místním kostele 13. ledna 1890 pokřtěn. V Úpici také absolvoval základní školu Na Blahovce, která byla později, po Karlově smrti, přejmenována na Základní školu bratří Čapků. Poté studoval na gymnáziu v Hradci Králové, odkud musel po odhalení jím organizovaného protirakouského spolku přestoupit na gymnázium v Brně. Roku 1915 ukončil studium na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a získal doktorát. V letech 1910–1911 byl Karel Čapek na studijním pobytu v Paříži a v Berlíně. Karel Čapek trpěl od svých 21 let Bechtěrevovou nemocí, což je chronické zánětlivé onemocnění především páteřních obratlů. Pro svou nemoc nebyl odveden do rakouské armády a nemusel proto bojovat v první světové válce, přesto byl touto válkou a jejími následky velmi ovlivněn. Po ukončení studia krátce působil jako vychovatel v šlechtické rodině; v roce 1917 byl domácím učitelem Prokopa Lažanského na zámku Chyše. Jako vychovatel však údajně působil pouze tři měsíce, a brzy přešel k novinařině. Stal se redaktorem v několika denících a časopisech: v Národních listech , v týdeníku Nebojsa a v Lidových novinách . Z Národních listů odešel v roce 1921 na protest proti vyloučení svého bratra z redakce a proti politickému směřování listu, které vnímal jako zaměřené proti prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi. V letech 1921–1923 byl dramaturgem i režisérem Vinohradského divadla. V letech 1925–1933 byl prvním předsedou československého odboru PEN klubu. Karel Čapek a jeho bratr Josef byli zhruba od roku 1925 aktéry pravidelného pátečního...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet