Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Goethe v Čechách

Johannes Urzidil

Pistorius & Olšanská | 2009

Zobrazit vše

Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 501
Jazyky: česky
Překladatel: Veronika Dudková, Michaela Jacobsenová
Vydání: 1. vyd.
ISBN: 9788087053379
Vydáno v: Příbram
Vystaveno: pá 10. listopadu 2023 16:22
Číslo položky: 685972

Podrobný popis sedmnácti cest za přírodou, památkami, přáteli i ženami na Karlovarsko, které v letech 1785-1823 podnikl německý básník a přírodovědec Johann Wolfgang von Goethe.

Kniha česko-německého autora Johannese Urzidila je dosud patrně nejcelistvějším zpracováním tématu vztahu Johanna Wolfganga Goetha k Čechám. Autor se českými pobyty německého básníka (který tu úhrnně strávil takřka tři roky života!), jeho zájmem o českou i německojazyčnou kulturu v českých zemích i o poměry přírodní zabýval takřka celý svůj dospělý život. I proto jeho Goethe v Čechách skýtá pozoruhodný obraz tohoto jedinečného vztahu na pozadí širších kulturně-historických a politických souvislostí. Díky Urzidilově důkladné znalosti tématu, jeho osobní zanícenosti, lidskému nadhledu a v neposlední řadě i velkému vypravěčskému talentu může dnešní čtenář zblízka nahlédnout významný kus života v českých zemích první třetiny devatenáctého století a poodhalit leckterou souvislost středoevropských dějin a kultury, která mu možná dosud zůstávala skryta.

Urzidilova kniha je nepřehlédnutelný příspěvek k dějinám česko-německých kulturních vztahů, který neopomíjí ani širší evropské souvislosti.

Komentáře ke knize
Johannes Urzidil

Johannes Urzidil byl pražský, německy píšící spisovatel, básník, esejista a historik umění. Narodil se v rodině železničního úředníka ing. Josefa Uržidila, který pocházel z Ošelína v okrese Stříbro a psal své jméno česky Uřídil, a jeho ženy Elise Metzelesové, provdané Steinitzové, která si do svazku přivedla sedm dětí z předešlého manželství. Jediným jejich společným dítětem byl Johannes. U jeho porodu asistoval lékař a básník Hugo Salus. Matka zemřela 7. ledna 1900, když Johannesovi nebyly ani čtyři roky. Jeho otec se podruhé oženil s Češkou Marií Mostbeckovou. V roce 1906 začal studovat na německém gymnáziu v ulici Na příkopě. Zatímco na obecné škole patřil jako syn úředníka k „zámožným“ žákům, na gymnáziu ho jeho bohatší spolužáci mezi sebe nepřijali, takže se cítil osamocen. V roce 1913 otiskl první verše v Prager Tagblattu pod pseudonymem Hans Elmar . Maturitu složil v roce 1914 a následně se zapsal na pražské německé universitě studium germanistiky, slavistiky a dějin umění . Ve stejné době začal navštěvovat kavárnu Arco. Zde se seznámil s předními pražskými německými literáty, jako byli například: Franz Kafka, Max Brod, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch, Oskar Kuh, Ernst Weiss, Ludwig Winder, Karl Brand, Felix Weltsch nebo Oskar Baum. Stal se vyznavačem expresionismu, spolu s vydavatelem Leo Reissem od roku 1917 připravoval a od roku 1918 redigoval brněnský expresionistický časopis Der Mensch. V letech 1915–1917 se seznámil s českými malíři Václavem Špálou, Vlastislavem Hofmanem a Rudolfem Kremličkou. V letech 1916–1918 sloužil v rakousko-uherské armádě, kde pracoval v zásobovacích skladech v Praze–Holešovicích. Zde se seznámil s Jaroslavem Topičem . Jeho prostřednictvím se seznámil v roce 1918 s malířem Janem Zrzavým. Univerzitní ...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Nevíte co číst?

Pošleme vám knihu z vašeho oblíbeného žánru jen za 29 Kč.

Zjistit více