Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Formalistická škola a dnešní literární věda ruská : Brno 1935

Roman Jakobson, Tomáš Glanc

Academia | 2005

Kategorie:

Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná
Počet stran: 321
Jazyky: česky , anglicky
Vydání: Vyd. 1.
ISBN: 9788020012111
Vydáno v: Praha
Vystaveno: st 22. listopadu 2023 16:17
Číslo položky: 699708

Součástí knihy jsou nejen texty přednášek, které psal autor pro Masarykovu univerzitu v Brně v polovině 30. let. Je zde též uveřejněn Jakobsonův rozhovor z šedesátých let, který s ním vedl tehdejší student Filozofické fakulty Tomáš Pěkný, o jeho odchodu za hranice. Kniha obsahuje i poměrně obsáhlý životopis, včetně poznámkového aparátu a zásadních dokumentů. Roman Osipovič Jakobson byl jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších filologů 20. století. V mládí patřil mezi umělce a teoretiky ruského futurismu, stál u zrodu Pražského lingvistického kroužku, Moskevského lingvistického kroužku, a později OPOJAZu - společnosti pro studium básnického jazyka. Ve třicátých letech přednášel na brněnské univerzitě, odkud odešel až v souvislosti s okupací a pronásledováním Židů.

Komentáře ke knize
Roman Jakobson

Roman Osipovič Jakobson byl ruský lingvista, představitel strukturalismu a jeden z nejvýraznějších představitelů lingvistiky 20. století vůbec. Před druhou světovou válkou žil v Československu a podílel se na založení Pražského lingvistického kroužku. Po válce přednášel ve Spojených státech amerických. Roman Osipovič Jakobson se narodil v Moskvě v zámožné židovské rodině a už v dětství objevil kouzlo jazyků. Jako student patřil k avantgardě a inspiroval se dílem švýcarského lingvisty Ferdinanda de Saussure, jednoho z otců strukturalismu. V protikladu k tehdy vládnoucí mladogramatické škole, která se věnovala historickému vývoji jazyka , zdůrazňoval Saussure sdělovací funkci jazyka a studium vzájemných vztahů mezi prvky jazyka, tedy synchronní perspektivu. Roku 1920 se přestěhoval do Prahy jako člen sovětské diplomatické delegace, brzy však toto místo opustil a věnoval se akademické dráze. Jeho studie o českém verši udělaly velký dojem na české lingvisty, zejména na Viléma Mathesia, René Wellka a Jana Mukařovského, kteří spolu s Jakobsonem a Nikolajem Sergejevičem Trubeckým roku 1926 založili Pražský lingvistický kroužek. Od roku 1933 byl profesorem univerzity v Brně. Jakobson se věnoval fonologii, kde vypracoval teorii příznakovosti a teorii verše, a české kultuře vůbec. Na začátku války se přes Německo, Dánsko a Norsko dramaticky dostal do Švédska a nakonec do New Yorku, kde spolu s Claude Lévi-Straussem a J. Maritainem zakládal svobodnou francouzskou univerzitu při New School for Social Research. Spřátelil se zde s americkými lingvisty a antropology, jako byl Franz Boas nebo Benjamin Lee Whorf, a významně ovlivnil zejména Lévi-Strausse. Od roku 1943 byl profesorem na Kolumbijské univerzitě, od roku 1949 na Harvardově univerzitě a později přednášel lingvistiku také na sousedním Massachusettském technologickém institutu (MIT...

Tomáš Glanc

Narozen 15. 3. 1969 v Praze. Vysokoškolský pedagog, rusista, literární vědec a historik, překladatel z ruštiny, práce z oboru.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet