Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Československo žaluje - oh, my country

Edvard Beneš, Jan Masaryk, Josef Josten

Naše vojsko | 1993


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 190, [8] obr. příl
Jazyky: česky
Překladatel: Jarmila Kracíková
Vydání: Vyd. v Našem vojsku 1
ISBN: 80-206-0386-7 (brož.)
Vydáno v: Praha
Vystaveno: čt 11. února 2021 13:10
Číslo položky: 152767

Josef Josten psal tuto knihu, jak sám uvádí, brzy po svém útěku z Československa v roce 1948, aby byla vydána k prvnímu výročí únorových událostí. Psal ji anglicky a pro české exilové vydání ji přeložila Jarmila Kracíková. Autor mohl pro toto vydání, ke kterému došlo ve Spojených státech v roce 1950, provést jen málo změn a doplňků.
Zrod práce tedy jasně ukazuje, že jsou v ní zachyceny jen první krůčky komunistické krutovlády. Nemůže tedy popisovat všechny politické procesy, k nimž během let docházelo, ať už jsou procesy s Miladou Horákovou a ostatními představiteli nekomunistických předúnorových stran, tak i s tzv. Slánského centrem. Mnozí komunisté, kteří se v únorových dnech tak bezohledně exponovali proti demokratickým silám, prošli pak tímto komunistickým mlýnem sami. Jiní únoroví komunisté postupem let, zvláště pak po roce 1968, prohlédli, někteří z KSČ vystoupili, jiní byli pro své postoje a názory vyloučeni a mnozí se stali disidenty.
Kdyby autor mohl sám připravit tuto knihu pro české vydání v roce 1993, jisté by učinil mnoho dalších poznámek a změn.
Karel Zelený

Komentáře ke knize
Edvard Beneš

Edvard Beneš byl československý politik a státník, druhý československý prezident v letech 1935–1948, resp. v letech 1935–1938 a 1945–1948. V období tzv. Druhé republiky a následné německé okupace do května 1945 žil a politicky působil v exilu. Od roku 1940 až do osvobození Československa byl mezinárodně uznaným vrcholným představitelem československého odboje, a posléze i exilovým prezidentem republiky. Úřadujícím československým prezidentem byl opět v letech 1945–1948. Po boku Tomáše Garrigue Masaryka byl Beneš jedním z vůdců prvního československého odboje a zakladatelů první Československé republiky. Než se stal prezidentem, působil v letech 1918–1935 jako ministr zahraničí. Jako prezident dvakrát abdikoval, poprvé v roce 1938 pod tlakem situace po uzavření Mnichovské smlouvy, podruhé v roce 1948 v reakci na ovládnutí státu Komunistickou stranou. Edvard Beneš se narodil v Kožlanech na severním Plzeňsku jako nejmladší syn rolníka Matěje Beneše a jeho manželky Anny Petronily , roz. Benešové. Osm dětí se dožilo dospělosti. Jedním z jeho sourozenců byl pozdější politik Vojtěch Beneš. Dalšími sourozenci byli Václav, Regina, Cecílie, Jan, Barbora, Bedřich, Albert a Ladislav. V mládí studoval nejprve na Gymnáziu na Vinohradech v Praze ; bydlel tehdy v domě rodiny Oličovy, spřátelené s jeho přítelkyní a pozdější ženou Hanou Benešovou . Po maturitě studoval dále na Filozofické fakultě pražské Univerzity Karlo-Ferdinandovy. V letech 1901–1904 hrál amatérsky fotbal za mužstvo SK Slavia Praha. Od roku 1904 studoval ve Francii na Sorbonně a Svobodné škole politických nauk , v roce 1907 pak v Berlíně. V Paříži se roku 1906 z...

Jan Masaryk

Jan Masaryk byl československý diplomat a politik, syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Byl mimo jiné vyslancem v Londýně , ministrem zahraničí v londýnské exilové vládě, v první i druhé vládě Zdeňka Fierlingera a v první vládě Klementa Gottwalda. V období 1944–1945 zastával i posty ministra národní obrany a ministra financí. V Únoru 1948 odmítl odstoupit s ostatními demokratickými ministry. Několik dní poté za nevyjasněných okolností zemřel. Narodil se 14. září 1886 ve Vlčkově vile „Osvěta“ nad Nuselským údolím na Královských Vinohradech. Na obecné škole měl dobrý prospěch, ale na malostranském reálném gymnáziu se výrazně zhoršil. Školní výsledky zůstaly špatné i po přechodu na Akademické gymnázium. V roce 1906 se nedostavil k maturitě a odcestoval do USA. Zde jej podporovaly matčiny sestry a filantrop Charles R. Crane, přítel T. G. Masaryka a zastánce československé samostatnosti. Jan nejprve žil v New Yorku a přivydělával si jako poslíček a jinými špatně placenými pracemi. Od roku 1907 pracoval ve Craneově slévárně v Bridgeportu ve státě Connecticut. Jeho pracovní morálka však byla špatná. Po večerech hrával na klavír. Mezi říjnem 1912 a 1913 pobýval ve zvláštní škole ve Vinelandu ve státě New Jersey, kde mu byla diagnostikována hebefrenie . V roce 1913 se vrátil do Čech. V letech 1915–1918 sloužil u 8. vozatajského praporu u 34. pěší divize rakousko-uherské armády v Haliči a v Uhrách a později v Itálii. Choval se jako disciplinovaný voják, staral se o koně a podle svých slov ani jednou nevystřelil. Válku skončil v hodnosti poručíka a obdržel stříbrnou medaili za statečnost 2. třídy. Po vzniku Československa byl po nějakou dobu „čímsi mezi ceremoniářem a otcovým prostředníkem“. 1. března 1919 vstoupil do služeb ministerstva zahraničí.[8...

Josef Josten

Narozen 25.3.1913 v Praze, zemřel 29.11.1985 v Londýně . Redaktor Lidových novin, státní úředník, po roce 1948 v emigraci, redaktor časopisu Čechoslovák. Publicista, práce v oboru moderních československých dějin, vydány též.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet