Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Böhm, Franta : nulla dies sine linea

David Böhm, Jiří Franta

BiggBoss | 2012


399 Kč 299 Kč

Stav:
Dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 213
Jazyky: česky , anglicky
ISBN: 9788090397347
Vydáno v: Praha
Vystaveno: út 15. srpna 2023 10:03
Číslo položky: 613245

Stejně jako NULLA DIES SINE LINEA je více kniha než klasický katalog, dá se tvorba uměleckého dua Jiří Franta a David Böhm charakterizovat spíše jako záliba v dobrodružství, než touha po slpnění disciplíny klasického umění. Dobrodružství prožívané při procesu hledání a překonávání záměrně naházených překážek na cestě za kresbou, nebo při nadšeném vyhlížení chyb i omylů a jejich následném zapracování do čerstvě vznikajícího celku. Jejich nová kniha je časosběrným záznamem tohoto dobrodružství ve světě současného českého umění, není pomníkem dvojice, která srůstá v jednu mysl ve prospěch jejich práce, ale míčem, vší silou vykopnutým do dálky, směrem k horizontu. Autorem precizní grafické podoby, která zásadně ovlivňila podobu knihy, je Marek Meduna.

Komentáře ke knize
Jiří Franta

Český výtvarník a fotograf. Dosavadní práci Jiřího Franty dominuje především mnohostranné využití média kresby. Jeho umělecké myšlení se odvíjí jak v individuálním přístupu tak činností v kolektivu jako člena umělecké skupiny Rafani nebo v autorské dvojici: David Bohm - Jiří Franta.

David Böhm

David Joseph Bohm FRS byl americko-britský fyzik, bývá někdy považován i za představitele tzv. kvantové mystiky. Pokusil se aplikovat kvantovou teorii na oblast filozofie mysli a rozbít s její pomocí "karteziánský řád". Úzce přitom spolupracoval s Karlem Pribramem, jehož holonomní model mozku pomáhal formulovat. Pocházel ze židovské rodiny, jeho otec emigroval do USA z Maďarska, matka z Litvy. Víru svých rodičů ovšem nepřijal a stal se agnostikem. Dostal se do studijní skupiny Roberta Oppenheimera na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Díky tomu se dostal i do projektu Manhattan, tedy k výrobě první atomové bomby v Los Alamos. Po válce se stal profesorem na Princetonské univerzitě, kde spolupracoval s Albertem Einsteinem. Kvůli svým raným sympatiím ke komunismu však musel v mccarthyovské éře opustit jak univerzitu, tak Spojené státy. Stal se nejprve brazilským a nakonec britským občanem. Ve své snaze vyřešit znepokojivé paradoxy moderní fyziky vzkřísil Bohm teorii skrytých proměnných, kterou považovali za vyvrácenou takoví eminentní fyzici a matematici jako Einstein a John von Neumann. Bohm popsal podstatu skutečnosti všeobecně a vědomí zvláště jako spojitý a soudržný celek, který podléhá nikdy nekončícímu procesu změn - celopohybu . Svět je ve stálém toku proměn a stabilní struktury jakéhokoliv druhu jsou pouze abstrakce. Jakýkoliv popsatelný objekt, entitu nebo událost považuje Bohm za odvozeniny od nedefinovatelné a neznámé totality. Jevy, které přímo vnímáme našimi smysly a pomocí vědeckých přístrojů, představují jen zlomek celé skutečnosti, rozvinutý nebo explicitní řád. Jeho zdrojem a jeho tvořivou matricí je zavinutý nebo implicitní řád, který je obecnější totalitou existence a jehož je explicitní řád speciální vnitřní formou. V implicitním pořádku nejsou již prostor a čas dominantními faktory, které určují vztahy závislosti a nezávislosti různých prvků. Různé aspekty existence mají sm...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat