Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Osmičky: Osudová výročí českých a československých dějin končící na jednu číslici

Jiri Hanus, Libor Jan, Tomáš Borovský, Libor Vykoupil, Jiří Malíř, Martin Wihoda, Tomáš Dvořák, Tomáš Knoz, Denisa Nečasová, Jiří Němec

Nakladatelství Lidové noviny | 2018


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 318
Jazyky: česky
Vydání: Výpravné historické monografie
ISBN: 978-80-7422-640-3
Vystaveno: st 23. března 2022 14:58
Číslo položky: 301806

Podnázev: Osudová výročí českých a československých dějin končící na jednu číslici.
Na otázku, proč se tolik významných událostí českých dějin událo v letopočtech, které končí číslicí „osm“, je nesnadné odpovědět. Někdy se hovoří o magické osmičce, která pronásleduje české dějiny po řadu staletí — všimněme si, že čím blíže k naší době, tím je osmička častější. Ale při detailním zkoumání se osmičková výročí jeví jako pevná, byť svým způsobem zvláštně náhodná součást obecnějších dějin, v jejichž rámci není český přínos vždy rozhodujícím (někdy ale ano). Střet římského krále s Přemyslem Otakarem II. byl nepochybně velkou politikou, rok 1848 byl součástí „jara národů“ a rok 1968 byl „pražským jarem“, kde se znovu projevila brutalita sovětského režimu. Rok 1918 souvisel s koncem světové války, v roce 1938 jsme se možná měli bránit, zatímco o deset let později po hitlerovské devastaci myšlení a úspěšné bolševické propagandě jsme znovu podlehli totalitě. Škoda, že rok 1989 vlastně nepřišel o rok dříve.

Všechna důležitá výročí končící na osmičku vám přibližují variabilními formami historikové z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Komentáře ke knize
Jiri Hanus

prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D. je český historik a editor. Zabývá se dějinami 19. století, dějinami historiografie a církevními dějinami. Učí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, je pracovníkem jejího Historického ústavu. Zároveň působí jako jednatel v Centru pro studium demokracie a kultury, kde také rediguje časopis Proglas. Dne 30. dubna 2010 byl jmenován profesorem. Je editorem knih s historickou a náboženskou tématikou vydávaných Centrem pro studium demokracie a kultury, je šéfredaktorem časopisu Církevní dějiny.

Libor Vykoupil

Libor Vykoupil je český historik a vysokoškolský učitel. V letech 1975 až 1980 vystudoval historii a ruský jazyk na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a od roku 1979 je zaměstnán na Historickém ústavu této fakulty. V roce 1982 získal titul PhDr. a v roce 1999 Ph.D. V minulosti byl členem Komise pro zkoumání událostí roku 1968. Spolupracuje též s Českým rozhlasem Brno, kde má svůj vlastní pořad Ecce homo, v němž uvádí výročí dne. Ve svých dílech i ve své pedagogické činnosti se specializuje na moderní české dějiny, období první republiky a vzájemné vztahy Čechů a Němců. Vyučuje však i dějiny Nizozemí do 17. století a dějiny Spojených států amerických v 18. století.

Libor Jan

Libor Jan je český historik, vedoucí Historického ústavu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Odborně se zabývá středověkými dějinami českých zemí, dějinami církve a rytířských duchovních řádů. Po studiu na gymnáziu v Brně absolvoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V letech 1988–1994 pracoval jako redaktor a zástupce šéfredaktora deníku Lidová demokracie, poté krátce v ČTA, České televizi Brno. V roce 1991 dálkově dostudoval filozofickou fakultu a krátkou dobu pracoval v historickém ústavu jako externista. Od roku 1995 působil jako odborný asistent na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Dne 30. dubna 2010 byl jmenován profesorem.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat