Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Z dějin národu českého : 2. díl

František Palacký

Československý spisovatel | 1976

Zobrazit vše

49 Kč 39 Kč

Stav:
Dobrý až velmi dobrý
Dostupnost: Skladem pro e-shop
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 321, [5]
Jazyky: česky
Ilustrátor: Cyril Bouda
Edice: 42. svazek ed. Slunovrat. Velká řada 133x
Vydání: 1. vyd. tohoto výboru
ISBN: 22-122-76
Vydáno v: Praha
Náklad: 35 000 ks
Vystaveno: út 29. listopadu 2022 11:05
Číslo položky: 447141

Výběr z hlavních kapitol Palackého Dějin národu českého.
Výbor byl pořízen podle komentovaného vydání, jež vyšlo v Odeonu v letech 1968-1973. V hlavních rysech oživuje představy o české národní minulosti, klasicky formulované Palackým, a současně přibližuje průkopnické vědecké dílo výrazných slovesných kvalit, které nepůsobilo jen v odborné oblasti, ale mělo i široký dopad buditelský a politický.

Vybral, uspořádal, edičně připravil, medailón o autorovi a ediční poznámku napsal a vysvětlivkami opatřil Vladimír Štěpánek.

1. vydání tohoto výboru.

Komentáře ke knize
František Palacký

František Palacký byl český historik, politik, spisovatel a organizátor veřejného kulturního a vědeckého života v soudobé Praze. Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví, má přezdívku Otec národa. Narodil se v Hodslavicích na východní Moravě jako páté z 12 dětí, z nichž 8 se dožilo dospělosti. Pocházel z protestantské rodiny augsburského vyznání s dlouhou tradicí. Jeho otec Jiří Palacký byl učitelem na místní škole a lokálním faktorem domácích tkalců, jeho matka byla Anna, rozená Křižanová, po její smrti se otec podruhé oženil s Julianou. František a jeho bratři se nejprve vzdělávali u svého otce. František poté nastoupil do významné zámecké školy v německojazyčném Kunvaldu u Nového Jičína, zřízené hraběnkou Marií Walburgou Zeil-Waldburg. V letech 1809–1812 pokračoval studiem latinské školy v Trenčíně a následovalo evangelické lyceum v Prešpurku , kde se seznámil a spřátelil s Pavlem Josefem Šafaříkem. V Trenčíně bydlel u otce Ľudovíta Štúra Samuela, který byl také jeho učitelem. Přestože si Palackého otec přál, aby se také z jeho syna stal evangelický učitel a kněz, syn nepokračoval dál ve studiích, ale nastoupil v letech 1819–1823 jako vychovatel do uherských šlechtických rodin. Důvodem odmítnutí otcova přání, aby se stal pastorem ve Slezsku, byla láska k uherské šlechtičně Nině Zerdahelyové, rozené Báloghové, se kterou se Palacký seznámil v Prešpurku. Rok 1820 František Palacký strávil jako vychovatel se svými svěřenci Karlem a Janem Nepomukem Czúsovými ve Vídni. Toto působení ve vyšších společenských kruzích mu jednak umožnilo přístup do světa vyšší kultury, ale také měl dost příležitosti pokračovat ve svém sebevzdělávání, v této době hlavně ve filozofii a estetice . Získal také dobrý přehled o politice a poli...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Google Logo Google Star
4.6 zákaznické recenze

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat