Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.
Sleva 10 % při nákupu nad 499 Kč do pondělní půlnoci s kódem "kniznivysluzka"

Toulání po Brdech - souhrnné vydání knih Po Brdech se chodí pěšky a Brdské toulání

Jan Čáka

Středočeské nakladatelství a knihkupectví | 1986


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 332
Jazyky: česky
Vydání: 2
ISBN: 42-005-86
Vydáno v: Praha
Náklad: 30 000 ks
Poznámka: obálka Jan Čáka
Vystaveno: st 14. dubna 2021 9:19
Číslo položky: 170334

Kniha vznikla sloučením a přepracováním dvou starších prací Jana Čáky. První s názvem Po Brdech se chodí pěšky je vyprávění o Brdech mezi Zbraslaví a Příbramí, druhá – Brdské toulání – líčí toto pohoří v jeho opačné jižní výspě, na Rožmitálsku a Spálenopoříčsku. Publikace se setkala s nemalým zájmem, což vedlo k jejímu opakovanému vydání, vždy s novými doplňky a aktualizací. Díky autorově všestrannosti, spisovatelské a kreslířské píli a zaujetí se zájemci opět setkávají s podrobným a čtenářsky přitažlivým líčením svérázné krajiny nitru Čech. Mohou se opřít o autorovu zevrubnou znalost minulosti kraje, jeho pamětihodností, způsobu obživy obyvatel těchto lesnatých končin, krok za krokem pozorovat jeho faunu a flóru, obdivovat se stále ještě zachovalým krásám přírodních zákoutí.
A konečně je tato kniha přínosná i v tom, že včleňuje tento region do širších kulturněhistorických souvislostí, pojednává o jeho vlivu na vznik literárních, hudebních anebo výtvarných děl, o působení význačných osobností v kraji.

Komentáře ke knize
Jan Čáka

Jan Čáka byl český výtvarník, spisovatel a skaut. Ve svém grafickém a literárním díle zachycoval minulost a současnost Příbrami a okolí. Zabýval se rovněž kulturním místopisem Brd a Povltaví a osobou Karla Hynka Máchy. Narodil se v Praze, rodiče se vrátili do Příbrami v roce 1941. Čákovi předkové však žili na Březových Horách, které tehdy nebyly součástí Příbrami, nýbrž samostatným městem, již na začátku 19. století. V roce 1943 začal studovat Veřejnou obchodní školu v Příbrami, po jejím uzavření o rok později byl nasazen na práci na příbramském nádraží. Po skončení války školu dokončil a do roku 1948 pracoval v Obchodním družstvu Plzeň. V červnu téhož roku složil přijímací zkoušku do druhého ročníku Státní grafické školy v Křižovnické ulici v Praze se zaměřením na obor užitá grafika a knižní ilustrace. Studoval u profesora Jaroslava Vodrážky a později u profesora Petra Dillingera. Po absolvování školy a vykonání základní vojenské služby nastoupil roku 1953 jako kartograf u národního podniku Jáchymovské doly v Příbrami, později přejmenovaném na Uranové doly Příbram. V té době se již intenzivně věnoval grafické práci. Roku 1967 se stal členem Svazu československých výtvarných umělců. Od tohoto roku působil ve svobodném povolání s výjimkou krátkého období let 1968–1969, kdy pracoval na částečný úvazek v Hornickém muzeu v Příbrami. Od mládí působil Čáka ve skautském hnutí. Angažoval se v něm i v době jeho krátkodobého obnovení v roce 1968. Jeho příručka Junácká symbolika byla v roce 1970 dána do stoupy. Za účast na ilegálních skautských akcích byl Čáka za normalizace sledován Státní bezpečností. Měl proto potíže s publikováním. Existenční problémy řešil grafickými pracemi do sborníků ze sympozií Hornická Příbram ve vědě a technice. Překážky v publikačních možnostech pro Čáku ukončil rok 1989. V roce 2008 byl oceněn medailí za rozvoj Středočeského kraje, roku 2009 byl j...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více