Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Smuteční slavnost

Eva Kantůrková

Mladá fronta | 1967

Štítky:

Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 221, [3]
Jazyky: česky
Edice: 147. svazek ed. Boje 106x
Vydání: 1. vyd
ISBN: 23-126-67
Vydáno v: Praha
Náklad: 13 000 ks
Poznámka: obálka Jiří Rathouský
Vystaveno: út 12. července 2022 9:45
Číslo položky: 361933

Děj začíná tragédií, kdy v lesní roklině pod vrcholem Stoličníkem nacházejí dělníci mrtvé tělo Václava Januše. V dalších kapitolách pak přátelé rekonstruují zpětně Janušův život
(Maronec - lékař, Devera - dnes
ředitel stavebního podniku a řidič
Januše).
Ve vzpomínkách zúčastněných si vzpomínají na událost dávno minulou, kdy v obci Svažov byl nejdříve nevybíravými metodami nucen hospodář Chladil ke vstupu do ZD. Když nic nepomohlo, rodina Chladilova byla vystěhována a majetek zkonfiskován. Chladilovi byli vystěhováni na druhý konec okresu do polorozpadlého stavení. Léta ubíhala a na tyto události vesnice pomalu zapomněla. Jednoho dne se ale objevuje ve vesnici Chladilová, která by ráda vystrojila pohřeb svému manželovi k jejich bývalému statku. Vzpomínky se oživují, vesničané si vzpomínají, co se s majetkem stalo a nakonec jak Jánoš tak Devera se obávají, že pohřeb přeroste v manifestaci, která bude plná nesouhlasu s Janušovými a Deverovými praktikami. Pod vlivem těchto událostí se Januš vypravuje pod Stoličník, aby tam hledal ztracenou duševní rovnováhu. Ve tmě se zřítí do rokle a nalézá tam smrt.

Komentáře ke knize
Eva Kantůrková

Eva Kantůrková je česká prozaička a scenáristka. V 80. letech byla signatářkou a mluvčí Charty 77. Pochází z literárně založené rodiny – otec Jiří Síla byl komunistický novinář a matka Bohumila spisovatelka. Má dva syny z prvního manželství s Janem Šternem Ivana Šterna a Jana Šterna . Po ukončení studia filosofie a historie na Filosofické fakultě Karlovy univerzity v roce 1956 pracovala do roku 1958 pro Svaz mládeže a do roku 1967 v Čs. ústředí knižní kultury; poté se věnovala literatuře. Byla členkou KSČ a angažovala se během pražského jara; v roce 1970 ze strany vystoupila, ocitla se na seznamu zakázaných autorů a publikovala jen v samizdatu a exilových nakladatelstvích. Podepsala Chartu 77, jíž byla od 6. ledna 1985 do 7. ledna 1986 mluvčí, a i jinak se společně s druhým manželem Jiřím Kantůrkem angažovala v disentu. Od 6. května 1981 do 22. března 1982 byla vězněna za podvracení republiky. Aktivně se podílela na vzniku Občanského fóra, v letech 1990–1992 byla poslankyní České národní rady a členkou jejího předsednictva. V letech 1994 až 1996 byla předsedkyní Obce spisovatelů. V rozmezí let 1998 až 2000 ředitelovala odboru literatury a knihoven ministerstva kultury. Od 15. května 2003 byla členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Počínaje rokem 2006 byla prezidentkou nově založené Akademie literatury české.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Google Logo Google Star
4.6 zákaznické recenze

Nevíte co číst?

Pošleme vám knihu z vašeho oblíbeného žánru jen za 29 Kč.

Zjistit více