Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Křižovatky : román

Fráňa Šrámek

František Borový | 1941

Kategorie:
Štítky:

Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou + ochranný kartonový obal
Počet stran: 261, [II]
Jazyky: česky
Edice: Spisy / Fráňa Šrámek 11x
Vydání: 5. vyd
Vydáno v: Praha
Vystaveno: st 10. března 2021 15:08
Číslo položky: 161005

V Křižovatkách můžeme spatřovat epicky ztvárněný krajní bod životní negace, s níž musel zápasit mladý Šrámek a která se v pozdějších letech znovu ohlásila v románu Past. Ale motiv „prázdna“, který silně mluví ze Štěpánčiny zpovědi o jejich prvním citovém ztroskotání, provázel celou Šrámkovu generaci.
Zápas kladu a záporu života se stupňuje a převahy zcela nabývá zápor. Celý román je potopen do temné, dusné atmosféry. Všechno živé, krásné, všechno milující jako by se v ní muselo udusit, zahynout. Hlavní hrdinové román, Vilík Gabriel a Štěpa Havlenová, končí sebevraždou. A kolem nich další tragické smrti. Není tu postavy, není tu lidského osudu, které by nebyly poznamenány tragédií, vyznění románového příběhu je tíživě pesimistické. Pocit marnosti prosákl celou knihu.
Čtenář zde nalezne kontrast naprosto odlišného pohledu na svět ženy a muže. Každou životní situaci prožívají jinak a řeší ji jiným způsobem. Končí však stejně. Oba jsou zklamáni životem a láskou. A vezmou si život.

(autor Hana Langrová)

Komentáře ke knize
Fráňa Šrámek

Fráňa Šrámek byl český básník, prozaik, dramatik a buřič. Narodil se v Sobotce, roku 1885 se s rodiči přestěhoval do Písku, toto město si velmi oblíbil, odehrává se v něm velká část jeho divadelních her a románů. Za svých studentských let bydlel v domě U Koulí č. 131 nedaleko Putimské brány. V roce 1894 se odstěhoval do Roudnice nad Labem, kde dosáhl maturity. V roce 1903 nastoupil na jednoroční vojenskou službu, která mu byla za trest o rok prodloužena. Zde se již projevily jeho antimilitaristické postoje. V září 1904 vážně onemocněl. Po skončení vojenské služby začal studovat práva. Studia ukončil v roce 1905 a začal se věnovat literatuře. Dostal se do Prahy, kde se připojil k časopisu Nový kult, jehož vůdčí osobností byl S. K. Neumann. Redigoval časopis Práce. V roce 1905 byl dvakrát vězněn, za účast na demonstracích a pro antimilitaristickou báseň Píšou mi psaní. Za první světové války narukoval hned v srpnu 1914 na haličskou frontu. Střet s válečnou realitou byl velmi drsný. Šrámkovy bezprostřední dojmy odráží nejen báseň s lakonickým titulem 30. září 1914, ale třeba také povídka První akt. Už v září 1914 se mu ale podařilo válečné vřavě uniknout, když byl kvůli revmatismu hospitalizován v brněnské nemocnici. V červnu 1915 ale znova narukoval, tentokrát na frontu do Itálie a Rumunska. Onemocněl španělskou chřipkou, nemoc ovšem překonal. Za druhé světové války na protest proti fašismu nevycházel z domu, o jeho protestu však vědělo málo lidí. Roku 1946 byl jmenován národním umělcem. Pohřben je ve svém rodném městě Sobotce na soboteckém hřbitově, o kterém napsal jednu ze svých nejznámějších básní Sobotecký hřbitov. Jeho tvorba byla ovlivněna impresionismem, antimilitaristickými až pacifistickými postoji. F. Šrámek se angažoval v anarchistickém hnutí a stal se významným představitelem tzv. generace anarchistických buřičů. Všechna jeho díla jsou silně levicová, ovlivněná anarchismem. Jeho díla měla z...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Google Logo Google Star
4.6 zákaznické recenze

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet